Google Translatotron sesinizi çevirecek

Google, Translate'ten sonra kullanıcıların seslerini farklı dillere çevirecek Translatotron servisi üzerinde çalıştığını açıkladı.

Google Translatotron sesinizi çevirecek

Özellikle bilim kurgu filmlerinin ana temalarından biri olan farklı dillerdeki kişilerin birbirlerini anlaması kurgusuna bir katkı da Google'dan geliyor. Firma duyurduğu yeni projesi ise kullanıcıların seslerini gerçek zamanlı olarak farklı bir dile çevirecek.

Google Translatotron sesinizi çevirecek

Google'ın duyurduğu ve ismini Translatotron olarak açıkladığı yeni hizmet bir kişi konuşurken onun konuşmasını farklı bir dile çevirecek.

Google'dan konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre Google Translatotron, ses verisini alarak bunu bir spektrogram, yani frekansların görsel bir temsili olarak işliyor. Ardından hedef dilde yeni bir spektrogram oluşturuluyor. Böylece minimum anlam kaybıyla çok hızlı bir çeviri gerçekleşiyor. Araç, istendiğinde bir ses kodlayıcı bileşeniyle çalışabiliyor, böylece konuşanın sesi korunabiliyor. Çeviri sesi biraz robotu andırsa da, sesinizin belirli özelliklerini koruyor.

Bu sistem sayesinde çeviri esnasında meydana gelecek anlam bozukluklarını da minimuma indirecek olan Google, aynı zamanda özel olarak geliştirilen kodlama bileşeniyle beraber konuşmasının belirli ses özelliklerini de koruyacak.

Şimdilik test aşamasında olan Google Translatotron platformunun ne zaman kullanılmaya başlanacağı ise net olarak bilinmiyor.