Güncel

Google Türkiye'den rekor ceza açıklaması!

Google Türkiye, Rekabet Kurumu tarafından kesilen 196.7 milyon TL ceza ile ilgili açıklama yaptı.


Rekabet Kurumu dün haksız rekabet yüzünden Google'a 196.7 milyon ceza kestiğini açıklamıştı. Bu yıl Rekabet Kurumu tarafından verilen ikinci ceza olan bu rekor rakamla ilgili olarak açıklamada bulundu. 

Buna göre, Rekabet Kurumu, 12 Kasım 2020 tarihli kararı ile Google'ın, "genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği belirsiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'u ihlal ettiği" sonucuna ulaştı. Bu karar sonucunda da şirkete ceza verildi. 

Google Türkiye'den rekor ceza açıklaması!

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Google, Rekabet Kurumu ile çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi. İşte Google'ın Teknolojioku'ya gönderdiği yazılı açıklama:  

 “Kullanıcılar, Google'dan güvenebilecekleri ve yüksek nitelikli arama sonuçları sunmasını bekliyor. Biz de kullanıcılarımızın bu beklentisi doğrultusunda onlara en ilgili yanıtları sunarken arama sonuçları ile değil, reklam gösterimlerimizle gelir elde ediyoruz. Google üzerindeki her reklam açık bir şekilde işaretlenerek diğer arama sonuçlarından ayrılmaktadır. Yapıcı yaklaşımımızı sürdürerek, Google arama hizmetinin nasıl çalıştığına ilişkin yanlış anlamaları gidermek üzere Rekabet Kurumu ile çalışmaya devam edeceğiz.”

Yorumlar
adım nur
google görsellerde fotoğrafları kötüye kullanımı bildirin diyor ama kendisi kötüye kullanıyor şikayet siliniyor sertan resim ve şarkısına hala sertan güçlü hırsızının adını yazıp düzeltmiyor
Cevapla
Nur
tşörtünde sertan yazan şarkının sahibi sertan güçlü hırsız mahkemede ispatlandı ama google sertanresim ve şarkısına sertan güçlü yazıp sertan resim ve şarkısını bir yıldır reklamlarında kullandısertan resimleri şarkının içinde geçiyor kolyeli mahkeme sertan güçlü hırsızının sayfalarını kapattı google reklam koymak için açtı sertan izinsiz reklam yüzü oldu binlerce araba satıldı
Cevapla
abdullah sezgin
ceza çok az reklamlardan yolsuzlukla yurt dışında neredeyse ofis değil banka açacaklar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.