Google Üniversite Seçimim platformu nasıl kullanılır?

Google tarafından hazırlanıp kullanıma sunulan Üniversite Seçimim isimli tercih robotu nasıl kullanılır?

Google Üniversite Seçimim platformu nasıl kullanılır?

Üniversite için hazırlanan bireylerin tercih yapmak için ihtiyacı olan bütün bilgileri tek bir adrese toplayan Google, tercih dönemine sayılı günler kala üniversite adaylarına rehber olmaya devam ediyor.

Google Üniversite Seçimim platformu üniversite adayları için Türkiye ve KKTC'deki 210 üniversite ve 10 binden fazla bölümü bütün ayrıntılarıyla tanıtabilme özelliğine sahip.Ayrıca platformda 40'tan fazla üniversitede 360 derecelik panaromik sanal tur gerçekleştirebilirsiniz.

Peki bu platformu en etkin şekilde nasıl kullanabilirsiniz?

Öncelikle platforma erişim sağlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Karşınıza çıkan giriş sayfasını 4 ana kısımda incelemek gerekirse:


 

1) Konumlara göre üniversiteleri arama

1468953832_konuma-gore-uni-arama.jpg

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi "Konum" butonuna tıklayarak istediğiniz şehirdeki veya şehirlerdeki üniversiteleri taratabilirsiniz.Butona tıkladığınızda karşınıza şöyle bir alan gelecektir:

1468953868_konum-girdisi.jpg

"örn.Ankara" yazan kısma istediğiniz ili(birden fazla ilde yazabilirsiniz) yazıp o ildeki üniversiteyi veya üniversiteleri karşınıza çıkarabilir o üniversiteler hakkındaki genel bilgileri, üniversitelerin konumlarını, fakültelerini ve bölümlerini keşfedebilir sanal tur ile(destekleyen üniversiteler için) üniversite içerisinde gezinebilirsiniz.Ek olarak üniversiteyi favorilerinize ekleyebilir, Youtube kanalını ve internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.Sonraki ana kısımlarda da aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.


 

2) Bölümlere göre üniversite arama

1468953923_bolume-gore-uni-arama.jpg

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi "Bölüm" butonuna tıklayarak tercih etmek istediğiniz bölüme veya bölümlere göre üniversiteleri taratabilirsiniz.Butona tıkladığınızda karşınıza şöyle bir alan gelecektir:

1468953957_bolum-girdisi.jpg


"örn. Endüstri Mühendisliği" yazan kısma düşündüğünüz bölümü yada bölümleri yazabilir o bölümün mevcut olduğu üniversiteleri taratabilirsiniz.


 

3) Puana ve puan türüne göre bölümleri ve üniversiteleri arama

1468953999_puana-gore-uni-arama.jpg

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi "Puan" butonuna tıklayarak mevcut puanınıza göre bölümleri ve bölümlerin mevcut olduğu üniversiteleri taratabilirsiniz.Butona tıkladığınızda karşınıza şöyle bir alan gelecektir:

1468954052_puan-girdisi.jpg

Bu alana en soldaki kutucuktan başlayarak yerleştirme puanınızı yazdıktan sonra puan türü kutucuğundan puan türünüzü seçerek "Sonuçları keşfet" butonuna tıklayın.Platform size puan türünüze ve puanınıza göre bölümleri ve üniversiteleri tarayıp karşınıza çıkaracaktır.


 

4) Bütün üniversiteleri ve bölümleri arama

1468954100_butun-uni.jpg

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi "Tüm üniversiteleri keşfet" yazısına tıklayarak Türkiye ve KKTC'deki bütün üniversiteleri taratabilirsiniz.


Sonraki sayfaya tıklayarak platform ile ilgili diğer bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yazının ilk başında da belirttiğim gibi bu yararlı platform tercih döneminde ihtiyacınız olan bütün bilgileri tek bir adrese topluyor ve üniversite adayları için büyük bir kolaylık sağlıyor.


 

Elbetteki platform ilk sayfadaki 4 temel kısım ile sınırlı değil.Adayın popüler bölümlerle ilgili uzmanların yorumlarını videolar yardımıyla izleme olanağı da var.Bunun için platformun giriş sayfasında sağ üst köşede "İlham al" butonuna tıklamak yeterli.

1468954197_ilham-al.jpg


 

Başka bir özellik ise Hangout yayınları.Bu canlı yayınlara katılarak uzmanların destek, öneri ve ipuçlarını dinleyebilirsiniz.Bunun için yine giriş sayfasında sağ üst köşedeki "Bağlan" butonuna tıklamak yeterli olacaktır.Ayrıca bu sayfada geçmiş Hangout yayınlarını da izleyebilirsiniz.

1468954301_hangout.jpg


 

Yine oldukça yararlı olan diğer bir özellik ise destekleyen üniversitelerin kampüslerinde 360 derece panaromik sanal gezinti yapabilme imkanı.Bunun için sanal turunu yapmak istediğiniz üniversitenin üniversite profiline girmeniz ve sayfanın alt kısımlarında "Üniversiteyi keşfet" butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

1468954714_drhdfg.jpg


 

Oldukça kolay bir kullanım arayüzüne sahip olan Üniversite Seçimim platformu daha da geliştirililecek.Bu sayede platform adaylar ve aileleri için teknolojinin imkanları çerçevesinde çok daha kolay hale gelecektir.Bizler Teknoloji Oku ailesi olarak tercih yapacak bütün adaylara kolaylıklar diliyoruz.Bu bağlamda tercih işlerini kolaylaştıracak başka platformlar türetildiğinde sizler için Üniversite seçimim platformunda olduğu gibi incelemeye devam edeceğiz.

Yorumlar