Güncel

Google World Wide Web’i doodle yaptı!

Dünyanın en büyük arama motoru Google World Wide Web’i doodle yaptı. Peki, World Wide Web ne demek, neden doodle oldu? İşte milyonlarca kişi tarafından merak edilen sorunun yanıtı...

Google World Wide Web’i doodle yaptı!

Bazı özel günlerde doodle adını verdiği anasayfasındaki logosunu değiştiren Google, 12 Mart Salı gününde de benzer bir çalışmaya imza attı. İnternetin 30. yıl dönümü olarak kabul edilen bugün, anasayfasını özel bir çalışma ile süsleyen Google, bu sayede bu özel günü kutluyor. 

Google World Wide Web’i doodle yaptı!

Google World Wide Web’i 12 mart Salı günü doodle yaptı. World Wide Web nedir, neden doodle oldu soruları da herkes tarafından merak ediliyor. World Wide Web yani kısaca (www) bugün doodle olarak Google’ın görselinde yer aldı.

Google World Wide Web’i doodle yaptı! - Resim : 1

WWW 30 yaşında

World Wide Web (kısa adıyla WWW), İnternet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemidir. Bu dokümanların her birine Web sayfası adı verilir ve Web sayfalarına İnternet kullanıcısının bilgisayarında çalışan Web tarayıcısı adı verilen bilgisayar programları aracılığıyla erişilir.

İnternet ve Web terimleri aynı olguyu tanımlamaz. Zira Web sadece İnternet üzerinde çalışan bir servistir. Web kavramı, CERN'de bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners-Lee'nin HTML adlı metin işaretleme dilini 12 Mart 1989 tarihinde geliştirmesiyle oluşmuştur. Bugün de kendisinin başkanı olduğu W3C (World Wide Web Consortium) tarafından standartları belirlenmektedir..

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.