Güncel

Google yıllar süren davayı kazandı!

Davanın kazanılması ile birlikte Google kitapları artık dijitalleştirebilecek.


New York yargısı, Google ve kitap yazarları arasında 8 yıldır devam eden hukuki süreci nihayet noktaladı. Kitapların bazı bölümlerini tarayarak internette yayımlayan arama motoru devi, ABD Yazarlar Birliği'nin açtığı davada haklı taraf bulundu.

1384638265_google-editions31.jpg

Mahkeme yargısı Google'ın kitapları taratarak internet ortamında sunmasının kamu yararına olduğu belirtti. Yazarlar ise verilen kararı temyize taşıyacaklarını ifade etti. Gerekçeli karardan kısa bir kesite yer verecek olursak; Hâkim Chin, Google'ın kitapları internette satmadığına ve okumaya hazır halde sunmadığını ve bu durumun bilim insanlarının lehine olduğunu belirtti. Chin ayrıca tüm toplumun bundan yarar sağladığını ifade etti.

Şirket kitapların tamamını değil, sadece bazı kesitleri dijital ortama aktarıyor. Mahkeme, günümüze kadar yaklaşık 20 milyon kitabın dijital ortama aktarıldığını belirtiyor. Amerikalı yazarlar ve yayınevleri 2005 yılında Google'a karşı dava açmışlardı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.