Güncel

Google'a vergi şoku!

Google, İtalya'da vergi kaçırmakla suçlanıyor.

Google'a vergi şoku!

Google’ın vergi kaçırdığına dair iddialara bir yenisi eklendi. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de 185 milyon dolar vergi cezası ödemek zorunda kalan Google’a bir şok da İtalya’dan geldi. Ülkenin önde gelen gazetelerin La Repubblica tarafından manşetten duyurulan habere göre Google, İtalya’da 300 milyon euro vergi cezası alacak.

Milano savcılığının vergi kaçırmaya yönelik yürüttüğü kovuşturma kapsamında arama motoru devinin 2008 ile 2013 yılları arasındaki dönemde ödemesi gereken 300 milyon euroluk vergi olduğu bildirildi.

1454066350_indir.jpg

Savcılık tarafından yapılan kovuşturmanın yanı sıra İtalyan vergi şirketi Agenzie delle Entrate, Google ile yaptığı görüşmelerde sona gelmek üzere. Ancak ikili arasında henüz bir anlaşmaya varılmadığı açıklandı. Google anlaşma gerçekleştiği takdirde 220 ila 270 milyon Euro arasında bir ödeme gerçekleştirecek.

Apple da daha önce İtalya’da Google’a benzer bir süreç yaşadı. Şirketin 2008-2013 döneminde İtalya'ya ödemediği 879 milyon Euro tutarındaki vergi varılaşn analaşma neticesinde 318 milyon euroya düşürülmüştü.

Google’a İngiltere ve İtalya’nın ardından bir vergi şoku da Fransa’da gelebilir. Fransa, Google’dan geçmişe dönük vergiler için 500 milyon euro istiyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.