Güncel

Google'dan Akira Yoshizawa özel Doodle'ı

Google Salı'yı Çarşamba'ya bağlayan gece yarımdan itibaren Akira Yoshizawa anısına özel Doodle tasarladı...

Google'dan Akira Yoshizawa özel Doodle'ı

Ünlü kağıt katlama sanatının yaratıcılarından olan Akira Yoshizawa için Google 00.00'dan itibaren özel bir Doodle tasarlayarak ana sayfasına koydu. Ölüm yıldönümü sebebiyle konulan Doodle, tüm dünyada milyonlarca Google kullanıcısı tarafından Akira Yoshizawa'ın bir kere daha hatırlanmasına sebep oldu.

Akira Yoshizawa kimdir?

14 Mart 1911 tarihinde Japonya'da doğan Akira Yoshizawa kağıt katlama sanatı olan origamiyi bütün Japonlar gibi geleneklerinin bir parçası olarak tanıdı. Yoshizawa Tokyo'da bir fabrikada çalışırken boş zamanlarını da origamiye ayırıyordu. Ama 1937 yılında fabrikadan ayrılıp tüm zamanını origamiyle uğraşarak geçirmeye karar verdi.
1331679257_yoshizawa12-hp.jpg
Akira Yoshizawa'nın yaptığı origami çalışmaları ilk defa 1944 yılında Isao Honda tarafından yayınlanan Origami Shuko isimli kitapta yer aldı. Ancak origami kariyerinin asıl başlangıcı 1951 yılında Asahi Grafik dergisi için hazırladığı 12 Hayvanlı takvim modeli olmuştur.

Yoshizawa'nın kendisine ait ilk origami kitabı “Yeni Origami Sanatı” (Atarashi Origami Geijutsu)'dır. Kitabı 1954 yılında yayınlamıştır. 1954 yılında aynı zamanda Tokyo Uluslararası Origami Merkezini kurmuştur.


Origaminin en büyük üstadı olarak kabul edilen Akira Yoshizawa Islak Origami tekniğini bulan kişidir. Bu teknikle daha gerçekçi figürler katlamıştır.


Akira Yoshizawa 14 Mart 2005 tarihinde öldü.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.