Güncel

Google'dan Rosalind Elsie Franklin için Doodle

Google' Rosalind Elsie Franklin'in doğum günü için Doodle yayınladı.

Google'dan Rosalind Elsie Franklin için Doodle

Google’ın bugünkü Doodle’ı Rosalind Elsie Franklin için oldu. Rosalind Elsie Franklin 1920-1958 yılları arasında yaşamış, DNA, virüs, kömür ve grafitin yapılarının anlaşılmasında büyük katkılarda bulunan İngiliz biyofizikçi ve kristallografçısı olarak tanınıyor.

Google bu tarihe adını yazdırmış biyofizikçiyi unutmadı ve anasayfasında doğum günü için bir Doodle hazırladı. Rosalind Elsie’in hayatının kısaca özetini aşağıda okuyabilirsiniz.

1374734137_rosalindfranklins.jpg

Rosalind Elsie Franklin 25 Temmuz 1920'de Londra'da dünyaya geldi. Eğitim hayatını İngiltere'de fizik ve kimya eğitimi veren nadir kız okullarından birinde bitirdi. Çalışkanlığı ve bilgisiyle başarılı bir öğrenci olarak hep ön plana çıktı. Eğitim hayatı devam ettikçe geleceği ile ilgili düşünceleri netleşmişti ve en büyük isteği bilim kadını olmaktı. Babasıyla bu konuda fikir çatışmaları yaşasa da 1938 yılında Cambridge'de bulunan Newnham Koleji'ne girerek bilim dünyasının kapılarını araladı.

1941 yılında Newnham Koleji'nden mezun olan Rolaslind Elsie Franklin, iş hayatına ilk olarak Kömür Değerlendirme Araştırmaları Birliği'ne girerek başlamış oldu. Burada Kömür ve grafitin mikro yapılarına ilişkin çalışmaları sonrasında çalışmalarını titizlikle sürdürerek bu alanda doktora tezinin temellerini atmış bulundu.

1945 yılında Cambridge Üniversitesi'nden fiziksel kimya dalında doktora derecesi elde etti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.