Güncel

Google'dan, tarayıcısı Chrome'u hackleyenlere 1 Milyon $

Gelecek hafta düzenlenecek olan Pwn2Own siber korsanlık yarışması'nda Google, tarayıcısı Chrome'u hackleyenlere ödül veriyor!

Google'dan, tarayıcısı Chrome'u hackleyenlere 1 Milyon $

Google iddaalı tarayıcısı Chrome için 1 Milyon $ ödemeyi gözden çıkardı. Kendisine ait olan Web Tarayıcısı Chrome'un açığını bulup onu hackleyecek olana 1 milyon $ ödül verecek.

Gelecek hafta düzenlenecek olan Pwn2Own siber korsanlık yarışması ile yepyeni şeylere tanıklık etmiş olacağız. Bu yarışmada en çok ilgi çekecek olanlardan birisi de Google'ın verdiği bu teklif.  Chrome'un açığını bulup hackleyebilene vereceği ödül miktarı azımsanmayacak derecede.


1330507971_8bccb5c5.jpgHaftaya düzenlenecek olan yarışmada Google, saldırıyı kontrollü bir şekilde gerçekleştirenlere derecesine göre 20, 40 ve 60 bin dolar verecek.Dikkat çekilen bir diğer husus ise aynı derecede olan yarışmacılar için ödüllerin ikiye bölünmeyeceği! Gelecek hafta 7 Mart'ta başlayacak olan yarışmada toplam ödül 1 milyon $ olana kadar devam edilecek.

Geçen yıl ne olmuştu?

1330508045_images.jpgGeçen yıl Pwn20wn siber korsanlık yarışmasında yapılan saldırılar sonucunda İnternet Explorer ve Safari tarayıcıları deyim yerindeyse darma duman olmuş, tüm güvenliği alaşağı edilmişti. Güvenlik duvarları yıkılan tarayıcılar listesinde bir tek sağlam var idi, o da Chrome'un ta kendisi idi. Geçen yıl yapılan yarışmada 20 bin dolar daha arttırılan Chrome yine hacklenememişti.
Bugüne kadar hack edilemeyen tek tarayıcı!


Yıllardır düzenlenen siber korsanlık yarışmasında hack edilemeyen tek tarayıcı ünvanını elinde taşıyan Google bu sene yapılacak olan yarışmada da iddaalarını öne sürdü ve teşvik için ödülü kat be kat arttırarak, net 1 milyon dolara kadar devam edeceğiz dedi.

Google Chrome'un güvenlik uzmanları Google  Chris Evans ve Justin Schuh, “Chrome’un geçmişte gösterdiği başarı bizi ne kadar mutlu etse de, bugüne kadar güvenlik duvarlarının aşılamaması Chrome’un anlaşılması ve geliştirilmesini de zorlaştırıyor... Güvenliğin aşılabilme olasılığını maksimize etmek için ödül miktarını bu yıl bir milyon dolara çıkardık” diyerek sözlerine son verdi.

Sandbox Sistemi korsanları engelliyor!

1330508127_xcxc.jpgGoogle'ın çok iddaalı olduğu tarayıcısı Chrome'un hacklenememesinin sebebi siber korsanlara göre, kullandıkları SandBox sistemi. Sanal çöplük olarak bilinen bu hizmet Google tarafından resmi olarak varlığı kabul edilmese de sitelerin bu tarz bir döneme girildiği biliniyor. Çalışma sistemleri içerisinde bunun olduğunu biz kullanıcılar anlayabiliyoruz.

Google’dan bir yetkili ise “Sandbox sistemini aşan bir siber korsan olursa bunu nasıl yaptığını kendisine saklaması çok iyi olur. Beyaz korsanlar internetteki açıkları bulmalı ve kapamalı. Amacımız interneti daha güvenli kılmak” dedi.

Fazla ödül alanlar olmuştu!

Geçen yıl düzenlenen siber korsanlık yarışmasında derecelerini değiştirenler olduğu gibi aynı şekilde ödüllerde de sıkıntı oluştuğunu gören Google sponsorunu değiştirdi. Bu tarz durumları engellemek için aldığı kararları 7 Mart'ta hep birlikte göreceğiz.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.