Güncel

Google’ın başı gizli sekmelerle dertte!

Google, gizli sekmedeki kullanıcılarını izlediği iddiası ile karşı karşıyaydı. Google davaya itiraz etti ancak isteği reddedildi. İşte detaylar...

Google’ın başı gizli sekmelerle dertte!

Google, 2020'nin haziran ayında büyük bir dava ile karşı karşıya kalmıştı. Kullanıcıları gizli sekmedeyken takip edip veri toplamaya devam ettiği sebebiyle açılan davada Google, yasaları ihlal etmekle suçlanmıştı. Suçlamalar karşısında şirket, kendini milyonlarca kullanıcının mağduriyeti adına açılmış 5 milyon dolarlık tazminat davasının içinde buldu.

Google’ın başı gizli sekmelerle dertte!

Ancak Google, bu davanın gerekçesini kabul etmedi ve Google sözcüsü Jose Castenda konuya ilişkin yaptığı açıklamada ''Chrome'daki gizli sekme, size etkinliğiniz tarayıcınıza veya cihazınıza kaydedilmeden internette gezinme seçeneği sunar. Her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir.'' ifadelerini kullandı. Ardından Google, davanın düşmesini istedi. 

Mahkemeden Google'ın isteğine ret!

Son bilgilere göre ise mahkeme Google’ın isteğini kabul etmedi. Dolayısıyla Google, kullanıcıları gizli sekmede takip etmekten ve veri toplamaktan ötürü 5 milyon dolarlık bir tazminat davasında yargılanacak.

Google, hangi verileri toplayıp toplamadığına yönelik bilgiyi kullanıcılarına vermediği gerekçesiyle haksız bulunabilir. Bu da mahkeme sonucunda Google'ın bu noktada daha şeffaf bir politika uygulamasına yönelik bir kararı da beraberinde getirebilir.

Yorumlar
eeee
bunu beklerim amerkadan
Cevapla
Teknosiyosu
Amerika ürünü normal karsiladim ben. Bu yüzden amerika ya ait hiç bir ürünü sevmem herseyi hile ve sehtekarlikla dolu
Cevapla
Adımı söylemek istemiyorum
Nasıl ya google gerçekten bunu yaptı mı?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.