Güncel

Google'ın bu hizmeti başını yaktı

Google, Street View servisi yüzünden rekor ceza yedi.

Google'ın bu hizmeti başını yaktı

Google'ın Street View, yani Sokak Görünümü servisi bütün dünyayı evinize taşıyor ve bu hizmet ile gidemeyeceğiniz yerleri bile görebiliyorsunuz. Ancak bu hizmet Google'ın başını yaktı.

Google'ın Street View servisi, kişisel verileri izinsiz topladığı için 7 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Google aracı, 2008- 2010 yılları arasında sokaklardan görüntü kaydeden özel kişilere ait kablosuz internet ağları üzerinden email, şifre ve internette arama tarihçesi gibi bilgileri kaydetmiş.

1363296687_street-view-google1.jpg

Bu durum ortaya çıkınca ABD'de 38 eyalet ile mahkemelik olan Google, 7 milyon dolar ödemeyi ve toplanan bütün verileri silmeyi kabul etmek zorunda kaldı. Google, yapılanların hata olduğunu kabul etti ve kişisel bilgilerin hiçbir şekilde kullanılmadığını söyledi.

Ayrıca verilen kararda Google'ın topladığı bilgilerin tamamını silmesine ve gizlilik ve veri kullanımı konusunda çalışanlarına yönelik 10 yıl sürecek bir eğitim programı başlatması istendi. Bunların yanı sıra Google, tüketicilerin kablosuz internet ağları üzerinden erişilebilen kişisel bilgilerini nasıl güvenli hale getirecekleri konusunda bilgilendirici bir reklam kampanyası başlatacak.

Verilen 7 milyon dolar büyük bir rakam gibi görünse de aslında Google için çokta önemli bir para değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.