Güncel

Google'ın sürücüsüz otomobili ehliyetini aldı!

Toyota Prius marka sürücüsüz otomobil ilk yolculuğunu Las vegas kentinde dolaşarak yapacak.

Google'ın sürücüsüz otomobili ehliyetini aldı!

Google'ın sürücüsüz otomobil teknolojisine liderlik eden bilişim firması oldu. Mühendisleri tarafından geliştirilen ve modifiye edilen, ''Toyota Prius'' marka otomobil ilk yolculuğunu Las vegas kentinde dolaşarak yapacak.

1336539503_559643.jpg

Sürücüsüz otomobilin tavanında trafikteyken diğerlerini görebilmesi için kameralar, radar sensörleri ve lazer menzil tespit cihazı ile donatılmış. Diğer otomobil şirketleri de Google'ın Nevada eyaletinde sürücüsüz araçları için onay almak istiyorlar.

Sürücüsüz otomobil Google mühendisleri tarafından daha önce California eyaletinde uzun süre test ediliş hatta otomobil San Francisco'daki Golden Gate Köprüsü'nden geçmişti.

Yazılım mühendisi Sebastian Thrun otomobil hakkında yaptığı açıklamada, otomobilin 224 bin kilometreyi arkadan bir aracın hafifçe çarpması dışında kazasız tamamladığını söyledi ve Nevada trafik işleri müdürü Bruce Breslow, sürücüsüz araçların geleceğin otomobilleri olduğunu vurguladı.

Nevada eyaleti sürücüsüz araçlara izin vermek için geçtiğimiz Mart ayında kanunlarını değiştirdi ve araca trafikte tanınması için kırmızı plaka verme kararı aldı.

Uzmanlar sürücüsüz otomobil hakkında düşüncelerini dile getirirken, trafik kazalarının çoğunun insan hatasından meydana geldiğini ve otonom bir aracın bilgisayarları, sensörleri ve diğer sistemleri kullanarak, trafiği daha hızlı analiz edebildiği için güvenli yolculuk sağlayacağını belirtti.

Amerika'da ki başka eyaletler de bu sürücüsüz otomobillere onay vermek için kanunlarında benzer değişiklikler yapmayı düşünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.