Google'ın yeni bütçe dostu modeli özellikleriyle şaşırttı

Yaklaşan Pixel 8a modeli hakkında ortaya çıkan bilgiler ve beklenen özellikler sızdırıldı. İşte tüm detaylar.

Google'ın yeni bütçe dostu modeli özellikleriyle şaşırttı

Google, 14 Mayıs 2024 tarihinde bir sonraki I/O geliştirici konferansını düzenleyecek. Şirket, yeni nesil Android 15 işletim sistemini duyurmasının yanı sıra, orta segmentte konumlandırılan Pixel 8a telefonunu tanıtması bekleniyor. Lansmana yaklaşık 15 gün kala, bu cihaz hakkında sızdırılan bilgilerle ilgili bir toplama yapalım.

Pixel 8a, tasarım olarak Pixel 8 serisinin daha sade bir versiyonu gibi görünüyor. Cihazın Obsidyen, Nane, Porselen ve Koyu Yeşil olmak üzere dört renk seçeneği bulunuyor. Ön yüzünde düz bir OLED ekran, arka yüzünde ise yatay bir kamera modülü yer alıyor. Bu modül, bir çift kamera ve LED flaşı barındırıyor. Polikarbon bir gövdeye sahip olan cihaz, yuvarlatılmış köşeleri ile dikkat çekiyor.

Pixel 8a'nın ekranı 6.1 inç boyutunda ve Full HD+ çözünürlük sunan bir OLED panel. Cihaz, 90Hz ekran yenileme hızına sahip ve Android 14 işletim sistemiyle yüklü olarak gelecek. Ayrıca, yıl sonunda çıkacak Android 15 işletim sistemine ilk geçiş yapacak telefonlardan biri olması öngörülüyor. Güvenlik güncellemelerinin yedi yıl süreceği iddia ediliyor.

Google'ın yeni bütçe dostu modeli özellikleriyle şaşırttı

Ekim 2023'te piyasaya sürülen Pixel 8 ve Pixel 8 Pro modelleri Tensor G3 yonga setiyle güçlendirilmişti. Pixel 8a'nın bu yonga setinin aynısını veya biraz daha düşük performanslı bir versiyonunu kullanması bekleniyor. 8 GB LPDDR5 RAM ve 128 GB / 256 GB UFS 3.1 depolama alanı ile donatılacak olan cihaz, 4.500mAh kapasiteli bir batarya ve 27W hızlı şarj desteği sunuyor. Önceki model Pixel 7a'nın 4.380mAh kapasiteli bataryası 18W şarj desteği sunuyordu. Pixel 8a'nın da 7.5W kablosuz şarj desteği sunması bekleniyor.

Cihazın güvenlik özellikleri arasında ekran içi parmak izi tarayıcı bulunuyor. Ön kamera, Pixel 7a'da olduğu gibi 13 megapiksellik çözünürlüğe sahip. Arka kamera barında ise OIS destekli 64 megapiksel ana kamera ve 13 megapiksel ultra geniş açılı lens yer alıyor. Ayrıca, cihazın IP67 sertifikalı bir gövdeye sahip olduğu söyleniyor.

Fiyatlandırma konusunda, Pixel 7a'nın Kanada'da 128 GB için 440$ fiyat etiketi ile sunulduğunu hatırlatalım. Pixel 8a'nın ise, 128 GB ve 256 GB sürümleri için sırasıyla 520$ ve 580$ gibi daha yüksek bir fiyatlandırma ile piyasaya sürülmesi muhtemel.