Güncel

Google'ın zirvesi Kuzey Kore'de

Google yönetimi, ABD'ye rağmen bu seyahati gerçekleştirdi.

Google'ın zirvesi Kuzey Kore'de

Geçtiğimiz günlerde Google İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt ve New Mexico eyaletinin eski valisi Bill Richardson'ın Kuzey Kore'ye yapmayı planladığı seyahate ABD yönetimi karşı oldukları haberini yayınlamıştık.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Schmidt ve Richardson'ın planlanan ziyaretinin zamanlamasının ''yararlı olmadığını'' düşündüklerini söylemiş ve ikiliye herhangi bir ABD yetkilisinin eşlik etmeyeceğini, yönetimden herhangi bir mesaj da götürmediklerini dile getirmişlerdi.

1358020572_52833322.jpg

Bunun sebebi ise geçen ay Kuzey Kore'nin, BM yasağını delerek uzun menzilli füze denemesi yapmasıydı. Ancak ABD'nin karşı olmasına rağmen bu seyahat düzenlendi.

Google'ın patronu ziyaret kapsamında Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da bulunan Kim Il Sung Üniversitesi'ne de uğradı ve öğrencilerin Google ve Wikipedia'dan nasıl kullandıklarına baktı. Ayrıca okul gezisi sırasında ilginç de bir an yaşadı.

Oldukça fakir olan ve bütçesinin büyük bölümünü savunma harcamalarına ayıran Kuzey Kore'de internet erişimi sadece bazı merkezlerden gerçekleştirilirken bunlardan 'en dünyaya ilan edilebilir, en iftiharlık olarak görüleni' üniversitedeki laboratuvarda bulunan bilgisayarlardan gerçekleşiyor. İşte bu bilgisayarların görüntüsü Schmidt'in oldukça dikkatini çekti.

Yorumlar
ebegumeci
ayrani yok icmeye tahtravalliyle gidiyor uzaya!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.