Güncel

GoPro Hero 8 Black detaylı bakış

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan GoPro Hero 8 Black aksiyon kamerasının özelliklerini değerlendiriyoruz.

GoPro Hero 8 Black detaylı bakış

Aksiyon kamerası dendiğinde akla gelen ilk marka olan GoPro, daha önce yaptığı duyuruyla 1 Ekim 2019 tarihinde GoPro Hero 8 Black ismini verdiği yeni modelini duyurdu. Bu modelle beraber artık tek ürüne geçiş yapan marka (daha önce iki ya da üç ürün tanıtıyordu) tasarımı çok değiştirmese de bazı önemli farklılıklar getirdi.

GoPro Hero 8 Black detaylı bakış

Öncelikle tasarımdan başlayacak olursam; İlk bakışta önceki model Hero 7 Black ile fazla bir farkı yokmuş gibi görünen Hero 8 Black'in en önemli farkı aksesuar bağlantı ayağının gövdeye entegre edilmesi oldu. GoPro kullananlar bilir bugüne kadar aksiyon kamerasını bir tripoda ya da farklı bir aksesuara bağlamak için kutudan çıkan ve İngilizce'de frame case adı verilen çerçeveyi kullanmak gerekiyordu. bu çerçevenin alt kısmında bulunan özel yuva GoPro'nun alameti farikası haline gelmişti. Artık bu yuva gövdenin alt kısmına entegre edilmiş ve açılır kapanır bir mekanizma haline gelmiş. İyi de olmuş.

GoPro Hero 8 Black detaylı bakış - Resim : 1

Artık objektifi değiştirilemiyor

Tasarımla ilgili önemli bir değişiklik ise artık objektifi değiştiremiyorsunuz. Birçok kullanıcının zamanla çizilen objektifi kendisinin değiştirdiği bilinen bir uygulama idi. Hero 8 Black ile artık bu mümkün olmayacak. Bu da objektiflere daha iyi bakmamız gerektiği anlamına geliyor.

HyperSmooth 2.0

Hero 7 Black ile hayatımıza giren bir kavram olan HyperSmooth özelliği titreşimsiz videolar kayıt etmeye yardımcı oluyordu. Hero 8 Black modelinde bu özellik daha da geliştirilmiş ve daha önce sadece belli modlarda kullanılabilen bu özellik artık her çekim modunda rahatlıkla kullanılabiliyor. Sonuçların daha da iyileştirildiğini ve HyperSmooth 2.0'in artık çok daha iyi videolar üretmenizi sağladığını da belirteyim.

GoPro Hero 8 Black detaylı bakış - Resim : 2

MediaMod

Hero 8 Black ile gelen yeni bir özelik ise bir aksesuar olan MediaMod. Özellikle YouTuber ya da vlog çekenlerin ihtiyaç duyacakları bazı donanım ve özellikleri standart olarak üzerinde barındıran bu özel kılıf, shotgun mikrofon, HDMI çıkışı ve 3.5 mm mikrofon girişi gibi özellikler ile iki adet Cold Shoe bağlantısı sunuyor. Bu aksesuara ek olarak LCD ekran ve LED lamba bağlamak da mümkün. Akıllıca düşünülmüş bir aksesuar ve video çekenler için çok işe yarayacağını düşünüyorum. 

GoPro Hero 8 Black detaylı bakış - Resim : 3

Ön yüzde ek mikrofon

Ses konusunun önemli olduğunu gören GoPro, Hero 8 Black'e ön yüzde bir mikrofon eklemeyi de unutmamış. Bu mikrofon rüzgar sesini kesmek için özel olarak tasarlanmış. Bu da ses kalitesinin daha iyi olacağı anlamına geliyor.

TimeWarp 2.0

GoPro Hero 7 Black'te de bulunan TimeWarp özelliği Hero 8 Black ile daha da geliştirilmiş. TimeWarp 2.0 ile istediğiniz yerde videonın hızını düşürmek ya da yavaşlatmak mümkün oluyor.

Bunlar dışında 4K 60 fps video özelliği Hero 8 Black'te de yer alıyor. Önceki sürümde 78 Mb/s olan video bitrate hızı bu yeni modelde 100 Mb/s hızına çıkarılmış. Ek olarak bazı sportif aktivite ve durumlar için Mods adı verilen yeni bir özellik de gelmiş. Kamera seçilen bu modlara göre gerekli ayarları otomatik olarak yapıyor. Hero 8 Black fotoğraf konusunda da biraz daha iddialı. Geliştirilmiş HDR özelliği ile fotoğrafların daha iyi görünmesi sağlanıyor. Canlı yayın için de kullanılabilen Hero 8 Black'in önceki cihazda 720p olan maksimum çözünürlüğü 1080p'ye yükseltilmiş. Bu da önemli bir gelişme.

Yukarıda anlattığım özelliklerin detaylarını aşağıdaki videoda görebilirsiniz:

Hero 7 Black sahibi olanların Hero 8 Black almasına gerek var mı?

Bu sorunun yanıtı biraz ne yaptığı ile ilgili. Profesyonel anlamda video içerik üretiyorsanız evet gerekli bir güncelleme olabilir. Ama hobi amaçlı bir kullanım varsa bence şart değil. 

Yazımın sonuna yaklaşırken sizleri içinde Türkiye'den de görüntülerin yer aldığı (Kapadokya) GoPro Hero 8 Black tanıtım videosu ile başbaşa bırakıyorum. 

Zaten iyi olan GoPro Hero 7 Black, aldığı güncelleme ile GoPro Hero 8 Black'e dönüşmüş. Çıtayı biraz daha yukarı taşıyan GoPro'nun sektördeki liderliğini sürdüreceğini devam ettireceğini söylersem yanılmış olmam.

Işığınız bol olsun...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.