Güncel

Görme engelli anne özel gözlük sayesinde bebeğini ilk defa gördü

29 yaşındaki anne hayatının en heyecanlı dakikalarını bu gözlük sayesinde yaşadı.


Bir anne için en güzel şey bebeğini görmek, öpüp-koklamak olsa gerek. Çocukluk döneminde Stargardt hastalığına yakalanarak gözlerini kaybeden Kanadalı Kathy Beitz henüz anne oldu ancak yeni doğan bebeğini görmesi mümkün değildi. Bebeğini bir kez olsun görmek isteyen yeni annenin bu istediğini görme engelliler için özel gözlükler üreten eSight isimli şirket gerçekleştirdi.

1422284139_11.jpg

eSight, görme engelli insanlara görme imkânı tanıyan özel gözlüklerinden birini Kathy Beitz’e ödünç vererek çiçeği burnunda anneye hayatının en güzel dakikalarını yaşattı. Kendisi gibi görme engelli olan ablası Yvonne Felix tarafından çekilip internete yüklenen videoda, Beitz’in oğlunu ilk gördüğü anlara tanık olan herkes çok duygulandı. 

Genç anne, yaşadığı anları “Hayatta gördüğüm ilk bebeğin benim bebeğim olması çok etkileyici. Ayakları eşiminkilere ne kadar da çok benziyor. Eşimin ona nasıl baktığını görmek de inanılmaz güzel bir duygu. Bebeğime âşık oldum” diye ifade etti.

Kathy Beitz'in görmesini sağlayan özel gözlüğün fiyatı yaklaşık 35.000 lira. Bu gözlükler, kamera ve görüntü teknolojisini kullanarak gelişmiş bir bilgisayarla görme kaybı yaşayan insanlara gerçek zamanlı bir video sunduğunu açıkladı. Gözlükleri takan kişi görüntüye yakınlaşabiliyor, görüntüyü büyütebiliyor ve ihtiyaçları olan şekilde değiştirebiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.