Güncel

Gözler Merkez Bankası faiz kararı üzerinde!

Merkez Bankası 2022 yılının ilk faiz kararını bugün 14.00'de açıklayacak. Tahminlere göre faizin sabit kalması bekleniyor. İşte detaylar.

Gözler Merkez Bankası faiz kararı üzerinde!

Mekrez Bankası 2022'nin ilk faiz kararını bugün açıklayacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında bugün toplanılacak.

Karar bugün saat 14.00'de açıklanacak. Geçen yıl yapılan faiz kararlarında 100 puan indirimler gerçekleşmişti. Bunun neticesinde dolar kurunda ciddi hareketler yaşanmıştı. Geçen yıl faiz 100 puan indirilerek 15'den 14 seviyelerine çekilmişti.

Gözler Merkez Bankası faiz kararı üzerinde!

merkez

Ekonomistler ise şimdiden tahmin yürütmeye başladı. TCMB'nin politika faizini yüzde 14 düzeyinde sabit bırakacağını tahmin ediliyor. Analistler faiz kararı ve karar metninde verilecek mesajların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını da vurguladı.

 Ekonomist Sadi Özdemir : "Aslında beklenti yüzde 99 herhangi bir değişiklik olmaması yönündedir. Kişisel olarak da düşündüğümüzde Türkiye yeni bir ekonomi modeline geçiş yaptı. Düşük faiz politikası uyguluyor. Burada kurları sakinleştirmek için alınmış bir karar var. Kur garantili mevduat sistemi. Faizi indirerek kurlar tarafındaki istikrarın piyasada biraz da olsa bozulmasını herhalde düşünmezler diye bir kanaat var. Faiz indiriminin devam etmeyeceği görüşü hakim." ifadelerini kullandı.

Enflasyon rakamının da açıklanmasıyla ekonomide çalkanmalar sürmeye devam etti. Hal böyle olunca dolar kurundaki hareketin belirlenmesi için Merkez Bankası'nın kararı oldukça önem taşıyor. 18 seviyelerine kadar yükselen dolar kur korumalı TL mevduat sistemi sayesinde 13,5 seviyesine sabitlenmiş durumda.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.