Güncel

Gözler Merkez Bankası'na çevrildi! Yılın dördüncü kararı ne olacak?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2022 yılının dördüncü faiz kararını bu perşembe açıklayacak. İşte ekonomistlerin beklentileri.

Gözler Merkez Bankası'na çevrildi! Yılın dördüncü kararı ne olacak?

Merkez Bankası 2022 yılının 4. faiz kararını açıklayacak. Söz konusu karar 14 Nisan Perşembe günü saat 14.00'te açıklayacak. Geçtiğimiz yıl faiz kararlarından etkilenen dolar kuru Kur Korumalı TL Mevduat sistemi ile stabil hale getirildi. O zamandan beri faiz düşürme eylemine gitmeyen Merkez Bankası yeni yılın dördüncü faiz kararını da bu hafta açıklayacak.

Milyonlarca vatandaşı etkileyecek olan karar için gözler Merkez Bankası'na çevrilmiş durumda. Beklenene bakılırsa anketler faizin yüzde 14'te sabit kalması bekleniyor.

Gözler Merkez Bankası'na çevrildi! Yılın dördüncü kararı ne olacak?

merkez bankası

Merkez Bankası geçtiğimiz dönem eylül ayında 100 baz puan, ekim ayında 200 baz puan, kasım ayında ise 100 baz puan, aralık ayında ise 100 baz puanlık faiz indirimi yapmıştı. Ardından faiz yüzde 14 oranında sabit tutulmuştu. Şimdi Merkez Bankası 2022 yılının 4. faiz kararını 14 Nisan Perşembe günü saat 14.00'te açıklayacak. Ekonomistler faizin yüzde 14 seviyesinde sabit tutulacağını savunuyor.

Söz konusu tahmin anketine 18 ekonomist katıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), nisan ayı piyasa katılımcıları anketi sonuçlarını da yayımlandı. Katılımcıların BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı'nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 14.22 iken, bu anket döneminde yüzde 14.00 oldu. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.