Gözlük takmak tarihe karışıyor! 10 yıllık çalışma meyvesini verdi - Page 1

Hayvanlardan elde edilen jelatin, gıda ve sağlık sektörü olmak üzere birçok farklı alanda kullanılmaya devam ediliyor. Bilim insanları, domuz derisinden elde ettikleri kolajan ile kornea implantı üretti. Kornea nakli sorununu ortadan kaldıracağı belirtilen implantın denemeleri başarıyla sonuçlandı.

Gözlük takmak tarihe karışıyor! 10 yıllık çalışma meyvesini verdi - Page 2

14’ü deneysel prosedürden önce tamamen kör olan 20 gönüllüde implantı test eden bir pilot denemenin sonuçları Nature Biotechnology’de yayınlandı. 20 gönüllünün tümünün görüşlerini tamamen geri kazandığı ve ameliyattan sonra hiçbir yan etki yaşamadığı açıklandı.

Gözlük takmak tarihe karışıyor! 10 yıllık çalışma meyvesini verdi - Page 3

Kornea implantı üretildi


Her yıl bir milyondan fazla kişinin kornea nedeniyle görme bozukluğu yaşadığı biliniyor. Gözü çevreleyen ve oldukça ince olan kornea, ne yazık ki kendini yenileyemiyor.

Gözlük takmak tarihe karışıyor! 10 yıllık çalışma meyvesini verdi - Page 4

Kornea nedeniyle görme sorunu yaşayan kişiler, donörlerden alınan kornealar ile tekrar sağlığına kavuşabiliyor. Bununla birlikte, 70 kişiden sadece birinin kornea nakli için donör bulabiliyor. Kornea nakli bekleyen milyonlarca kişi, geliştirilen yeni tedavi yöntemi sayesinde görme yetilerini tekrar kazanabilecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.