Güncel

Grip olup olmayacağınızı Twitter'dan öğrenin!

Twitter kimin hasta olacağını önceden tespit ediyor.


Rochester Üniversitesi araştırmacıları Twitter aracılığıyla grip etkilerini 8 gün önceden tahmin edebiliyor. Geliştirdikleri mucizevi yazılımla sonuçlarının %90 başarılı olduğu belirtiliyor. 630 bin New York vatandaşı üzerinde denenen uygulama 4.4 milyon tweetin veri tabanına kaydedilmesiyle başlıyor.


Tweetlerdeki tek şart GPS bilgisinin olması gerekiyor. Yazılım sonucu çıkan istatistikler düzenli olarak spor merkezine giden insanların daha az hastalık riski taşıdığını gösteriyor. Yazılım ayrıca mecazi kelimeleri de ayırt edebiliyor. Örneğin bir kullanıcı "Bu trafik beni hasta ediyor" yazdığında gerçek hastalık olmadığı tespit edebiliyor.

1344162746_lkjh4.jpg

GPS sisteminin sağladığı bir diğer özellik hastalığın yaygın olduğu alanlarda uyarı oluşturabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda Türkye'de de büyük çaplı grip vakalarıyla ortalığın karıştığını hatırlarsınız. Bu yazılım riski tam 8 gün önceden tespit edebiliyor. Yazılımın ulaştığı sonuçlardan biri de gelir seviyesi düşük insanların hastalık riski artıyor, yönünde oldu.

Tabi ki böyle bir uygulamanın yürürlüğe girebilmesi için GPS bilgileriniz dahil olmak üzere kişisel bilgilerinizi paylaşmanız gerekiyor. Bu da bizi kişisel mahremiyetin gizliliği konusuna getiriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.