Güncel

GSM operatörü, Google, Yahoo ve Facebook'u tehdit etti!

Jamaikalı GSM operatörü Digicell, Facebook, Yahoo ve Google'ın yayınladıkları reklam başına kendilerine para ödemezlerse bu reklamları engelleyeceği konusunda tehdit etti.

GSM operatörü, Google, Yahoo ve Facebook'u tehdit etti!

Teknoloji geliştikçe firmalar ürünlerinin tanıtımını yapma adına kullanıcıların yanısıra servis sağlayıcılarınında canını bezdiriyor. Buna birde GoogleYahoo ve Facebook gibi dev şirketlerin reklam gelirlerini adil şekilde dağıtmaması dahada çırkın bir hal alıyor. Tıpkı Jamaika'da olduğu gibi.

Güney Pasifik ve Karayıp Adaları bölgesinde 30 milyon müşterisine hizmet veren GSM operatörü Digicell, Google, Yahoo ve Facebook’u yayınladıkları reklam için kendilerine para ödemedikleri taktirde servisleri engelleyeceğini belirtti. Digicell’e göre, eğer bir şirket operatör üzerinden her hangi bir reklam yayınlıyorsa o şirketin reklam gelirinden operatöre gelir payı ödemesi gerekiyor. Ancak Facebook, Google ve Yahoo gibi şirketler bu noktada operatörlerden bazılarına reklam gelirlerinden bir bedel ödemiyor. Digicell'de tam bu noktada dünya genelinde yaklaşık 4 milyar kişiye reklam gösteren bu şirketlerin gelir paylaşımını adil bir şekilde yapılmasını istiyor.

Google, Facebook ve Yahoo'dan henüz bu konuda bir açıklama gelmiş değil. Öte yandan ABD hukuk otoriteleri Digicell'in direkt olarak reklamları engelleyemeyeceğini bunu ancak kullanıcılara "reklamları engelle" seçeneği sunmasıyla mümkün olabileceğini belirtiyorlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.