GSYİH verilerine göre dünyanın en zengin 10 ülkesi - Page 1

Avustralya

Kişi Başına GSYİH: 44.073,81 Dolar:Avustralya’nın 1.44 trilyon dolarlık gayri safi yurt içi hasılası ve 28.8 milyonluk nüfusu, kişi başına düşen GSYİH’sini oldukça yükseltmektedir. Avustralyalıların yıllık brüt geliri 50.499 dolar olarak bilinmesine rağmen, ülkenin ekonomisi pek de iyi gözükmemektedir. Nitekim son birkaç ayda elde edilen ekonomik verilere göre Avustralya doları, 2009 yılında yaşanan ekonomik krizden beri ilk kez bu kadar değer kaybetmiştir. Üstelik ülkenin tarım ve madencilik ürünlerine gösterilen uluslararası talepte gözle görülebilir bir düşüş yaşanmaktadır. Bu da Çin’deki zayıf talep yüzündendir.

GSYİH verilerine göre dünyanın en zengin 10 ülkesi - Page 2

İsviçre

Kişi Başına GSYİH: 46.474,95 Dolar:İsviçre frangının %42.4 oranında değer kazandığı düşünülürse, ülke ekonomisinin yaptığı Big Mac endeksinin 6.82 dolar maliyetinde olduğunu söyleyebiliriz. Sonuçta İsviçre’nin en önemli ihracat ürünleri olan elit saatlerinin, şimdiye kadar çıktığı en yüksek fiyatlara çıktığını görüyoruz. Tüm bunlara ek olarak ülke halkının yıllık brüt geliri, aynı zamanda dünyanın en yüksek 3. yıllık brüt geliri olarak belirtilmiş ve bu rakam 54.236 dolar olarak karşımıza çıkıyor.

GSYİH verilerine göre dünyanın en zengin 10 ülkesi - Page 3

Birleşik Arap Emirlikleri:
Kişi Başına GSYİH: 49.883,58 Dolar

Çoğu kişi Birleşik Arap Emirlikleri ekonomisinin petrol gelirlerine bağlı olduğunu düşünür, ancak bu durum kısmen doğrudur. Çünkü Birleşik Arap Emirlikleri, ekonomik gelirlerini çeşitlendirerek, petrol gelirlerine olan bağımlılığını en aza indirgemeye çalışmaktadır. 2014 yılı verilerine göre BAE’nin petrol dışı sektördeki kazancı %8.1 oranında büyümüştür.

GSYİH verilerine göre dünyanın en zengin 10 ülkesi - Page 4

Amerika Birleşik Devletleri

Kişi Başına GSYİH: 51.248,21 Dolar:Küresel GSYİH’nin %17’sine sahip olan Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olarak gösterilmektedir. Bununla beraber; 321 milyon nüfusu ile 17.4 trilyon dolar GSYİH’si olan Amerika, bu yönüyle gerçekten dikkat çekicidir. Bir diğer yandan, ortalama yıllık geliri 56.340 dolar olan Amerikalıların en refah yıllarını yaşadığını söyleyebiliriz. Çünkü ülke son yedi yıl içindeki en düşük işsizlik oranını (%5.3) gördü.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.