Güncel

Güneş enerjili lamba icat edildi

Gelişmemiş ülkelerde gaz lambasına alternatif olarak icat edilen Küçük Sun güneş enerjisi ile çalışıyor.

Güneş enerjili lamba icat edildi

Gelişmekte olan ülkelerin bazı bölgelerindede elektrik çok az veya hiç erişimi yok. Güneş battıktan sonra bu alanlarda, az ışık veren gazyağı lambaları yanar. Ama gazyağı lambaları yangına sebep olabilir ve sağlık açısından riskleri var. Hava kirliliği de eklenince gazyağı yüksek bir maliyet oluyor.

1330855883_little-sun-solar-powered-light-4.jpg

Güneş gücü ile çalışan Küçük Sun adı verilen lamba, gaz lambası kullananlara alternatif olarak geliştirilmiştir. Küçük Sun  mekansal alanlarda daha iyi ve ışık algılama için yaptığı deneyler ile bilinen Danimarkalı Olafur Eliasson ve bir güneş girişimcisi olan İzlandalı sanatçı Frederik Ottesen tarafından icat edildi.

Küçük Sun çiçek şeklinde bir LED lambadır. Her yere taşınabilir ve her yere takılabilir bir yapısı var. Dört saat şarj edilmesi ile beş saat ışık sağlar. Küçük Sun'un maliyeti olmadığı gibi gaz lambasından on kat daha fazla ışık sunar. Şarj edilebilir pilinin ömrü üç yıl.

Küçük Sun'un yaz aylarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu icattan sonra Eliasson böyle güneş enerjili cep telefonu şarj cihazı veya radyo gibi geniş planlar düşünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.