Güncel

Güney Kore: ABD ile Çin arasında kaldık!

ABD Huawei üzerinde oynanan oyunları artırmaya devam ediyor. Şimdi ise Güney Kore mercek altında.

Güney Kore: ABD ile Çin arasında kaldık!

ABD'nin iki gün önce kara listeye aldığı Huawei'ye uygulanan ticari kısıtlamaların bazılarını 90 günlüğüne askıya aldığını açıklaması bazıları tarafından bir 'yumuşama' belirtisi olarak gösterilmişti.

Güney Kore: ABD ile Çin arasında kaldık!

Ancak Güney Kore basınında yer alan haberler ABD'nin yumuşamak bir yana Huawei'nin etrafındaki çemberi daraltmak için yoğun bir çalışma içinde olduğunu ortaya koydu. 

Ülkenin en çok okunan gazetelerinden Chosun Ilbo'nun diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre ABD, Güney Kore'den Çin'e karşı uyguladığı politikalarla uyumlu davranmasını istedi. Seul'daki Amerikalı bir diplomatik kaynak gazeteye yaptığı açıklamada "Güney Kore Dışişleri Bakanlığı'yla sürekli temas halindeyiz.

Kendilerini Huawei ürünleri kullanmanın yarattığı güvenlik sorunuyla ilgili bilgilendiriyoruz" ifadelerini kullandı. Habere göre ABD tarafı, Koreli teknoloji devi LG'nin, mobil altyapı şirketi LG Uplus'un Huawei ekipmanlarını kullanmasını bırakmasını istedi.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı ise ABD'nin endişelerini anladıklarını ancak hükümetin özel sektör kararlarına karışmasının zor olduğunu belirtti. Güney Kore hükümetinin Huawei karşıtı cepheye katılması durumunda Çin'in vereceği cevaptan endişe duyduğu iddia ediliyor. 

Bunun yanında Chosun Ilbo'ya değerlendirmelerde bulunan Koreli telekom sektörü temsilcileri Huawei'ye bir yaptırım uygulanması durumunda ülkenin bundan milyarlarca dolar zarar edebileceğini söyledi.

Güney Kore ABD'nin bölgedeki önemli müttefiklerinden biri olsa da Çin, Koreli şirketlerin faaliyet gösterdiği en büyük pazarların başında geliyor ve şirketler bu büyük pazar erişimlerinin kısıtlanmasını istemiyor.

Bu sebeple Beyaz Saray'ın Samsung, LG gibi şirketlerin Huawei'nin Asya'daki yayılışını durdurması çağrısında bulunması şu ana kadar çok güçlü bir karşılık bulmadı.

Yorumlar
Misafir
İnş. Amerikanın battığını bir gün görürüz
Cevapla
trump..
Bu trump dünyayı bir kirbit çöpüyle yakar.. iş ehlinin elinde olmayınca cahiller başa geçer.
Cevapla
Öz ve Gerçek !!!
abd.lanet bir hükümet..dünyanın patronu olmak istiyor..karışmadığı şirket ve devlet yoktur..pisliksin abd..onun bunun ekmeği ile oynuyorsun..Allah,size lanet edecek inşaAllah.
Cevapla
fk
abd resmen ayagina sikmaya devam ediyor.... inatla ayagina ama sonradan kafasina sikacak. yavas yavas oraya dogru gidiyor..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.