Günümüz teknolojilerine ilham kaynağı olan 20 klasik film - Page 2

4. Azınlık Raporu - Kişisel Reklam
Steven Spielberg, Philip K. Dick'in Minorty Report kitabını 2001 yılında sinemaya uyarlamadan önce, dünyada ki en iyi düşünürlerle, gerçekçi bir geleceği yansıtmak için aynı masaya oturmuştur. Bir sahnede Tom Cruise bir mağazaya adım attığında holografik bir kadın onun giyinişine uygun bir şeyler satmaya çalışıyordu. Bu kişisel reklam, artık her yerde. Facebook kullanıcılarına reklamlar, o kişilerin beğenilerine ve profil bilgilerine göre gösteriliyor mesela.

Günümüz teknolojilerine ilham kaynağı olan 20 klasik film - Page 3

5. 2001: A Space Odyssey - Skype
Filmde kaptan dünyadaki kızıyla konuşuyor. İkisi de webcam'e ve monitöre benzeyen cihazlarla konuşuyorlar. Skype'ın aynısı. Gariptir ki film Skype'tan 35 yıl önce çekildi. Film acaba geleceği tahmin mi etti ya da geleceğe ilham kaynağı mı oldu?

Günümüz teknolojilerine ilham kaynağı olan 20 klasik film - Page 4

6. The Truman Show - Reality Şov
Jim Carrey filmde Truman Burbank rolünü oynamakta. Habersizce onun için inşa edilmiş bir dünyada, büyük bir reality şovun yıldızıdır. Truman sonra herkes tarafından izlenildiğini anlıyor. Film ''reality'' kavramından önce çıktı ve medyanın insanları izlediği algısında da önce çıktı. Filmin tahmin edemediği tek şey Truman'ın kaçmak istemesi, şimdi pek çok insan onun hayatını yaşamak istiyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.