Güncel

Günün Doodle'ı Kadın Bilgisayar Bilimcisi Grace Hopper için oldu!

Bilgisayar Bilimcisi bir kadın günümüz teknolojisine bakın nasıl yön vermiş!


Google'ın bugünki Doodle sürprizi Grace Hopper için oldu, Amerikalı bilgisayar bilimcisi olan Hopper teknoloji dünyasında bir çok ilke imza atmış, yeteri kadar tanınmayan faydalı bir insan olarak biliniyor. Ölümünün üzerinden 11 yıl geçen Hopper'ın doğum günü ise bugüne, yani 9 Aralık'a tekabül ediyorken, Google yaptığı Doodle sürpriziyle Hopper'ın anılarını bir kez daha canlandırdı!

Grace Hopper Kimdir?

Tümamiral Grace Murray Hopper (9 Aralık 1906 – 1 Ocak 1992) Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında rütbeli askerdi. Harvard Mark I bilgisayarının ilk programcılarından biri olan Hopper, bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi geliştirdi. İlk modern programlama dillerinden biri olan COBOL'un da geliştiricilerindendi. Bilgisayar dilinde "debugging" diye bilinen programı hatalardan temizleme konseptinin de ilk kullanıcılarındandı. Amerikan savaş gemisi USS Hopper (DDG-70) adını kendisinden almıştır.

New York kentinde 1906 yılında dünyaya gelen Grace Brewster Murray, Vassar Yüksekokulu’ndan mezun olduktan sonra bir ilke imza atarak, Yale Üniversitesi’nin 233 yıllık tarihinde matematik alanında doktora yapan ilk kadın oldu.

1386577872_grace-hoppers-107th-birthday-5447077240766464.3-hp.gif

New York Üniversitesi profesörü Vincent Foster Hopper ile 1930 yılında evlenen Grace Hopper, boşandıkları 1945 yılına kadar eşinin soyadını taşıdı.İkinci Dünya Savaşı yıllarında ABD ordusunda araştırmacı olarak görev alan ve ilk elektronik beyinlerden biri kabul edilen ‘Automatic Sequence Controlled Calculator’ üzerinde çalışan Hopper, roket bilimine de katkıda bulundu. Söz konusu bilgisayar, roketlerin izledikleri yolu takip etmekte kullanılırken, ABD’nin ilk nükleer bomba denemelerinin gerçekleştirildiği Manhattan Project’te de kullanıldı.

Yazılım alanındaki büyük yeteneği herkes tarafından fark edilen Hopper, aynı zamanda kritik devlet kurumlarını önemli bir proje konusunda ikna etmeyi de başardı. Bu proje, kendi tasarladığı Cobol’du.Hopper, savaşın ardından 1950’li yıllarda kendisini öne çıkaran çalışmalarına yöneldi ve bilgisayar dili programlamaya başladı.

 

Google'ın hazırladığı doodle'da, Hopper 1950'lilerde dev boyutlarda olan bilgisayara kod giriyor ve bugün bastığı 107'inci yaşı sayı olarak beliriyor.

YAZILIMI HALA KULLANILIYOR
Hopper, 1959 yılında önemli mühendis ve devlet yetkilileriyle bir araya geldiği Veri Sistemleri Dilleri Konferansı’nda, bilgisayar programlarının makine kodu veya bu kodlara yakın diller yerine, İngilizce yazılması gerektiğini savundu.

Yazılım alanındaki çalışmaları devam ederken ABD Donanması için farklı birimlerde de görev alan Hopper, 1973 yılında Yüzbaşı rütbesine yükseldi. Hopper, 1963 yılında emekliye ayrılmış olmasına rağmen yeniden göreve çağrılmıştı ve birçok uluslararası görevde yer aldı.

Hopper, 1992 yılında hayatını kaybetti ve Airlington Ulusal Mezarlığı’na defnedildi. ABD'nin yetiştirdiği en önemli bilgisayar mühendilerinden biri olan Hopper, bilgisayar teknolojisine yaptığı katkılarla adını ölümsüzleştirirken, Cobol programı bugün hala bazı ATM makinelerinde kullanılmaya devam ediliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.