Güncel

Günün Sorusu: İlk SMS, hayatınızı nasıl değiştirmişti?

Biraz geçmişe dönelim ve bu konuda soru soralım istedik.

Günün Sorusu: İlk SMS, hayatınızı nasıl değiştirmişti?

Biraz geçmişe dönelim ve bu konuda soru soralım istedik. Sorumuza geçmeden önce ilk SMS'in gönderildiği tarihi ve hayatımıza kattığı yenilikleri hatırlayalım.

SMS ilk kez 3 Aralık 1992 tarihinde bir PC üzerinden cep telefonuna gönderilerek hayat buldu. İlk metin, 22 yaşındaki test mühendisi Neil Papworth tarafından iletilen, “Merry Christmas” yani Mutlu Yıllar mesajıydı.

1391387240_img20140202233936.jpg

Ancak gönderilen bu ilk SMS ne yazık ki cevaplanamadı. Çünkü o zamanki cep telefonları SMS alıp gönderme teknolojisine sahip değildi. Bu önemli olayın  ardından Nokia, kısa mesaj özelliğine sahip cep telefonlarını üretti ve SMS artık hayatımızın bir parçası haline gelmişti.

Kişilerin cep telefonlarından SMS ile haberleşmeleri artık günümüzde pek fazla kullanılmıyor. Nedeni ise teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan sosyal ağlar ve anlık mesajlaşma uygulamalarının SMS'in yerini almış olması. Peki hala haberleşme de SMS'i kullanıyormusunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.