Güncel

Hacker'lar şimdi de akıllı evlere dadandı!

Birçok modülü barındıran akıllı binalar, hackerlerin yeni hedefi.

Hacker'lar şimdi de akıllı evlere dadandı!

Siber korsanlar, İnternet bağlantısı olan her türlü bilgisayar ve mobil cihazlara sızmaya çalışıyorlar. Hackerların şimdide akıllı binalara kafayı takmış durumda.

Yeni gelen haberlere göre, bir ya da birkaç sunucu tarafından genellikle tek noktadan yönetilen, kişileri tanıyabilen, yangın, güvenlik, kamera, kartlı geçiş, ışık ayarlama ve buna benzer birçok modülü barındıran akıllı binalar, hackerlerin yeni hedefi.

1356335366_akillibina.jpg

FBI tarafından yayımlanan rapora göre, akıllı binalarda ciddi anlamda güvenlik açığı var ve hackerlar bu binalara sızarak binalarda bulunan sistemleri yönetebiliyorlar.

Yetkililer açıklamalarında siber korsanların endüstriyel kontrol yönetimine Shodan gibi bağlantı listeleme/arama programlarıyla ulaşılabildiğini belirtiyor. Konuyla ilgili forumlarda da "İşten çıkıp eve varmadan ısının yükselmesi için bilgisayardan komut gönderiyorum. Peki ya bir hacker sisteme girip ısıtıcıyı son seviyede çalıştırsa ve yangına sebep olsa suçlu kim olur'?', "Bir hacker, güvenlik kameralarını devre dışı bırakarak evime izinsiz girişe imkan tanırsa ne yapabilirim?", "Kötü niyetli bir siber korsanın, binadaki tüm panik alarmlarını devreye sokarak kaos yaratması nasıl engellenebilir?" gibi soruların geldiğini vurguladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.