Güncel

Hamile kadınları sevindiren teknoloji

Güney Kore'nin Busan kentinde hamile kadınların toplu taşıma araçlarında oturacak yer bulmalarını kolaylaştıran bir teknoloji geliştirildi.

Hamile kadınları sevindiren teknoloji

Günümüz toplumunda insanlar günlük koşuşturmaları içerisinde maalesef çevresindeki hamileleri göremeyebiliyor. Güney Kore nin Busan kentinde hamile kadınların toplu taşıma araçlarında oturacak yer bulmalarını kolaylaştıran bir teknoloji geliştirildi. 

1468239348_basliksiz-1.jpg

Toplu taşıma araçlarında hamilelere yer vermeyi kolaylaştıran teknoloji yaygınlaşıyor.

Pembe Işık isimli projenin deneme aşamasına katılan kadınlar, taşıdıkları Bluetooth uyumlu cihazla otobüs veya metroya biniyor. Cep telefonuna uygulama olarak da indirilebilen sistem, araçtaki alıcıya sinyal gönderiyor. İki metre yarıçapında ayakta duran hamile kadın yolcu olduğunu fark eden alıcı, pembe bir ışık yakıyor.

1468239382_basliksiz-1.jpg

Durumu fark eden yolcu ayağa kalkıp hamile kadına yer verebiliyor, kadının yer istemesine ya da başkalarının oturan yolcuyu uyarmasına gerek kalmıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.