Güncel

Harddisk üreticileri garanti sürelerini azaltıyor

Seagate ve Western Digital firmaları garanti sürelerini ciddi ölçüde azaltma kararı aldılar. Ayrıntılar haberimizde...


Seagate ve Western Digital firmaları 2012 yılından başlayarak hard disk garantilerini 5 yıldan 3, 2 veya 1 yıla indirmeyi planlıyorlar. Bu hard disk üreten firmaların amacı ise paradan tasarruf yapmak ve bu parayı üretimi artırmak için kullanmak.

Seagate firması  31 Aralık 2011 tarihinden itibaren bu yeni garanti  uygulamasını hayata geçiriyor. Western Digital ise 2 Ocak 2012 tarihinden itibaren uygulamayı başlatacak. Bu tarihten önce piyasaya sürülmüş hard disklerin ise eski garanti süreleri geçerli olacak.

Seagate bu kararın tüketici elektroniği ve teknolojisi endüstrisinde daha istikrarlı bir yapıya sahip olmak, teknolojik inovasyonları üzerindeki yatırımlara odaklanmak ve tüketici adına daha değerli ve daha iyi teknolojiyi kullanarak üretim yapmak adına verildiğini açıkladı.

Bu bilgiler ışığında Seagate tasarruf ettiği parayı ürün geliştirmeye yaptığı yatırımları artırmak için kullanacak. Bu  garanti değişikliği Seagate'in NAND flash tabanlı SSD ve Momentus XT hibrid sürücüsü için de geçerli olacağı açıklandı. Momentus XT ürününde garanti süresi 5 yıldan 3 yıla, Constellation 2 serisi modelindeki ürünlerin de 5 yıldan 3 yıla indirildi.

Ayrıca laptop, masaüstü ve tüketici elektroniği cihazlarında kullanılan hard diskler için de garanti 1 yıl oldu. Sadece Cheetah gibi kritik görevlerde kullanılan işletme diskleri bu değişimin dışında tutuldu.

Barracuda, Barracuda Green 3.5 inç, Momentus 2.5 inç modellerinde garanti artık 1 yıl.Western Digital'in Caviar Blue, Caviar Green ve Scorpio Blue modellerinde garanti süresi 5 yıldan 2 yıla, standart PC modellerinde de 1 yıla indirildi.

Western Digital firması, WD Caviar Black, WD Scorpio Black ve WD VelociRaptor ürünlerinde 5 yıl garanti süresi devam edeceği açıkladı.

Firmalar bu kararın Tayland'daki sel felaketiyle alakası olmadığını açıklıyor ama garanti sürelerinini düşürerek sel felaketinde kaybettikleri paraları geri kazanmaya çalıştıkları görülüyor.

Yorumlar
Misafir
güzel haber yapıyorsunuz ama açıklayıcı bilgiler olunca daha fazla bilgileniyoruz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.