Güncel

Hastaneleri daha hijyen yapan yöntem

Hastanelerin, antibiyotiklere karşı dirençli mikroplara karşı arındırılması nın maliyeti oldukça yüksek ve zor. Ancak Texas eyaletinde faaliyet gösteren Xenex adlı bir şirket bu duruma bir çözüm buldu.

Hastaneleri daha hijyen yapan yöntem

Xenex adlı bir şirket bulduğu yöntemle mor ötesi ışınlarla mikroorganizmaların hücrelerini parçalayarak yok ediyor.

1329689355_20120219090050xenex.jpg

Xenex şirketinin kurucusu Mark Stibich, organizmaların mor ötesi ışınlara karşı bağışıklık geliştirmesinin mümkün olmadığını söyledi ve davam etti: "Mor ötesi ışınlar, mikroorganizmaların hücrelerine giriyor, DNA'ları tarafından emiliyor. Dolayısıyla bu organizmaların herhangi bir mutasyon geçirmesine fırsat verilmiyor." dedi.

Geliştirdikleri cihazın, yaklaşık 30 yıldır bilinen, xenon türü ışığı kullandığını söyleyen Dr. Stibich Ancak cihaz birkaç dakika içinde bir odayı tüm mikroorganizmalardan temizliyor dedi.

Xenex Yönetim Kurulu Başkanı Brian Cruver, hastanelerin antibiyotiklere karşı dirençli mikroplardan arındırılmasının ne kadar önemli dedi ve ekledi "Hastanelerdeki dirençli mikroplar tüm dünyayı yakından ilgilendiren bir sorun".

Doktor Chemaly ilk denemeler sonrasında hastane odalarında %100 dezenfeksiyon sağlandığını söylüyor, ancak tam sonuç almak için bir yıllık deneme süresi gerektiğine işaret ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.