Hava sıcaklıkları felaket seviyesine ulaştı

Seville şehri, iklim değişikliği konusunda farkındalığı artırmak ve hayat kurtarmak için yeni bir şey deniyor.

Hava sıcaklıkları felaket seviyesine ulaştı

Boğucu sıcak hava dalgalarının Avrupa'da ve dünyanın diğer bölgelerinde hayatın bir gerçeği haline gelmesiyle, İspanyol metropolü onlara isimler vermeye başladı. İlki olan Zoe bu hafta geldi ve beraberinde 43 santigrat derecenin üzerinde beklenen gündüz sıcaklıklarını getirdi.

Time'ın işaret ettiği gibi, bir ısı dalgasının tek bir bilimsel tanımı bulunmuyor. Çoğu ülke, belirli bir bölge için tarihsel ve mevsimsel normallerden daha yüksek sıcaklık dönemlerini tanımlamak için bu terimi kullanıyor. Seville'in yeni sistemi, bu olayları en şiddetli olanlar için ayrılmış isimler ve her seviyeye bağlı artan bir belediye tepkisi ile üç katmana ayırıyor. Şehir, gelecekteki ısı dalgalarını Yago, Xenia, Wenceslao ve Vega ile birlikte ters alfabetik sırayla belirleyecek.

Hava sıcaklıkları felaket seviyesine ulaştı

Bu, ABD Ulusal Kasırga Merkezi gibi kuruluşların yaklaşmakta olan tropik fırtınalar, hortumlar ve kasırgalar hakkında farkındalık yaratmak için on yıllardır kullandıklarına benzer bir sistem. Buradaki fikir, insanların bir tehdidi ciddiye alma ve bir isim verildiğinde buna göre hareket etme olasılıklarının daha yüksek olması.

Seville'in sisteminin geliştirilmesine yardımcı olan düşünce kuruluşu Adrienne Arsht-Rockefeller Vakfı Dayanıklılık Merkezi'nin yöneticisi Kathy Baughman McLeod, Euronews'e verdiği demeçte, "Bu yeni yöntem, iklim değişikliğinin bu ölümcül etkisi hakkında farkındalık yaratmayı ve nihayetinde hayat kurtarmayı amaçlıyor." dedi. Isı dalgalarını adlandırmak, bazı insanların artık ara sıra ortaya çıkan “ucube” hava olaylarıyla uğraşmadığımızı fark etmelerine de yardımcı olabilir: bunlar ısınan bir gezegenin yan ürünleri.