Güncel

Havayı kirleten vatandaş para ödeyecek!

Ülkelerin hava kirliliğini önlemek üzere aldıkları önlemlerden biri olan Ultra Düşük Emisyon Alanı çalışması kapsamında Londra Belediyesi'nin aldığı kararla artık havayı kirleten araçlar şehir merkezine girmek için para ödeyecekler.

Havayı kirleten vatandaş para ödeyecek!

Şehir merkezlerinde insan hayatını olumsuz yönde etkileyen hava kirliliğinin azaltılması yönünde yürütülen Ultra Düşük Emisyon Alanı çalışması Londra Belediyesi tarafından uygulanmaya başlandı.

Havayı kirleten araç para ödeyecek!

İnsanoğlunun arabalara adeta bağımlı hale geldiği günümüzde, insan sağlığını korumak adına Londra Belediyesi, devrim niteliğinde bir karara imza attı. Alınan kararla havayı kirleten araçlar artık kent merkezine girebilmek için belirli bir ücret ödemek zorunda kalacak.

Uygulamaya büyük destek veren kent sakinleri bu çalışmanın gelecek için umut verici olduğu düşüncesinde olduğunu belirtiyor. Ultra Düşük Emisyon Alanı çalışması kapsamında uygulanan yeni proje ile standart emisyon değerlerinin dışında kalan araçlar, şehir merkezine girebilmek için günlük 12,5 sterlin (yaklaşık 90 TL) ödeyecek.

Aslında Londra sakinleri için bu uygulama çok yabancı değil. Zaten halihazırda şehir merkezinde meydana gelen hava kirliliğini ve trafik yoğunluğunu azaltmak için Ultra Düşük Emisyon Alanı çalışmasına benzer bir uygulama mevcut. Özel araçlar için geçerli olan ve ULEZ adı verilen bu uygulama ile hafta içinde 07.00 ila 18.00 saatleri arasında Londra kent merkezine girmek isteyen araç sahipleri yaklaşık 80 lira giriş ücreti ödüyorlar.

Havayı daha fazla kirleten araçlara daha büyük para cezaları ödeme zorunluluğu getiren ve ULEZ adı verilen bu çevre dostu uygulama kapsamına 2007 öncesine ait motosikletler, 2006 öncesine ait benzinli araçlar ve 2015 öncesine ait dizel araçlar giriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.