9. Saat: Yapılan bilimsel araştırmalara göre saatin icadına ilişkin ilk kanıt M.Ö. 4000'li yıllarda Mısır’da kullanılan güneş saati olmuştur. Hayatımızı düzenleyen ve planlayan zaman, saate dönüştü. Daha sonraları çeşitli yapılar ve ayarlamalarla çeşitli biçimlerde kullanılmıştır. Günümüz de ise saatler hayatımızı kolaylaştıran önemli unsurlardan biri haline gelmiştir.

8. Sinema: Sinema ilk olarak 1894 senesinde Thomas Edison’un kinetoskop’u geliştirmesiyle başlamıştır. 1895 senesinde ise Paris’te Lumiére’nin sinematografi’yi bulmasıyla görüntüler daha tatminkar bir duruma girmişdi. Londra’daPeter Mark Roget’in, çizgi resimlerin bir disk üzerine yapıştırılarak döndürülmesiyle başlamış ve bunu 1860 senesinde fotoğraflı disk ve bunu da 1890 senesinde selülozik film şeridi takip etmiştir. İlk basit sinematoskopu 1861 senesinde Phladelphialı mühendis Coleman Sellers yapmıştır. Bu gün kü haline gelinceye kadar çok çeşitli gelişmelerden geçerek sinema sektörü hayatımızın vazgeçilmez eğlencesi haline geldi.

7. Ampul: Amerikalı ticaret ve bilim adamı Thomas Edison, ampulü 1879 yılında icat etmiştir. İnsanlık tarihinin en önemli buluşu kabul edilen ampul sayesinde çağ değişmiştir. Edison’un yaptığı ampul sadece 40 saat dayanmaktaydı. Ampul ve ampulun geliştirilmesi ile artık heryer daha aydınlık olmakla beraber gecelerden bile faydalanılır olduk ki buda hayatımızı önemli ölçüde kolaylaştırmıştır.

6. Uçak: Uçak ilk olarak 1890 yılında Celement Ader ve Otto Lilienthal tarafından icat edildi. Modern havacılığın temelleri ise, Amerikalı Wright kardeşler tarafından atıldı. İlk pilotlu ve kontrollü uçuş Aralık 1903 tarihinde, motorlu bir uçakla 12 saniyelik bir uçuş gerçekleştirerek, 500 metrelik bir mesafe katettiler ve uçak, Wilbur ve Orville Wright kardeşler tarafından icat edilmiş oldu. Ve böylelikle çeşitli teknolojik destekle uçaklar günümüz yurtiçi ve yurtdışı seyahat ve ulaşımda önemli ölçüde kolaylık sağlamıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.