Hayatımızda yer alan tüm teknolojilerde imzası olan Nikola Tesla'nın 10 ölümsüz icadı - Page 1

3. Tesla Bobini:Tesla bobini, radyo frekanslarında yüzbinlerce volta varılmasını sağlayan yüksek frekans transformatörüydü. Elektrik akımı bu aletin tepesinden sıçramalara neden oluyor ve mavi kıvılcımlar çıkartıyordu. Bu elektrik deşarjlarının bir alıcı tarafından kablosuz olarak alınabilmesi elektrik enerjisinin kablosuz transferini sağlamış olacaktı.

Çok fazlı alternatif akımlar kullanarak çok yüksek voltajda şimşekler yaratabilen bir makinedir. Böylece fraktal şeklinde şimşekler yaratılabiliyor. Günümüzde eğlence ve gösteri amacıyla kullanılıyor. Hatta müzik bile yapanları var.

Hayatımızda yer alan tüm teknolojilerde imzası olan Nikola Tesla'nın 10 ölümsüz icadı - Page 2

4. Uzaktan Radyo Kontrolü:Marconi radyonun babası olarak bilinmektedir. Fakat radyonun asıl mucidi Tesla’dır. Tesla, geleneksel elektrik fuarının geliştiği alanın ortasına büyük bir tank koydu ve suyla doldurdu. Bu küçük gölün üzerine, yüzmesi için, 1 metre uzunluğunda anten direği olan bir tekne koydu. Teknenin içinde bir radyo alıcısı vardı. Nikola Tesla, seyircilerin isteği doğrultusunda ileri gitme, sağa veya sola dönme, durma, geri gitme, ışıkları yakıp söndürme gibi çeşitli şeyleri uzaktan radyo kontrol sayesinde yaptı. Tesla, bu gösteriyle tüm dünyanın dikkatini üstüne çekmişti.

Hayatımızda yer alan tüm teknolojilerde imzası olan Nikola Tesla'nın 10 ölümsüz icadı - Page 3

5. İyonosfer Çalışmaları ve Türbinler:Tesla dünyanın katmanlarından biri olan iyonosferin insanlığın yararına kullanabileceğini söyleyen ve bunu ispatlayan bilim adamıdır. İyonosfer, 19. yüzyılda keşfedilmiştir, dünyanın üzerinde bulunan üçüncü sıra katmandır ve Tesla'yı ilgilendiren en önemli özelliği elektrik enerjisinin ve radyo, ses ve elektro manyetik dalgaların kablosuz olarak çok uzak bir noktadan diğer noktaya taşımasını sağlamaktadır.

İşin ilginci doğru bir çalışma yaparak Tesla'nın bu hayalini gerçekleştirmek mümkündü ama asla uygulanmamıştı.

Hayatımızda yer alan tüm teknolojilerde imzası olan Nikola Tesla'nın 10 ölümsüz icadı - Page 4

6. Kozmik Dalgalar ve Uzay:Uzaydaki hayatın varlığıyla da oldukça ilgili olan Nikola Tesla, kendi laboratuvarından uzaya ses dalgaları göndermiş ve uzaydan gelen kozmik ses dalgalarının kaydını yapmıştır. Ancak bunu başardığı dönemde bilim çevresinden yeterli ilgi ve desteği görememiştir çünkü o yıllarda kozmik radyo dalgalarının bilim camiasında yeri yoktur ve bu yönde yapılan tüm çalışma çöpe gitmiştir. Tesla 1917'nin Ağustos'unda uzaktaki cisimlerin üzerine kısa dalga darbeleri gönderip, yansıyan kısa dalga darbelerinin bir flüoresan ekran üzerinde toplanmasıyla izlenebileceklerini açıklamıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.