Hayatımızı değiştiren teknolojiler - Page 1

TCP/IP

1970´li yılların başlarında Defense Advanced Research Projects Agency´de çalışan Vint Cerf ve Bob Kahn tarafından geliştirilen ve açılımı Transmission Control Protocol/Internet Protocol olan TCP/IP, internetin bel kemiği oldu. Eğer TCP/IP olmasaydı, bilgisayarların birbiriyle konuşabildiği birçok ağ da kurulamayacaktı.

Hayatımızı değiştiren teknolojiler - Page 2

Transistör
Transistor olmasaydı, bugün kullanılan birçok teknolojik oyuncak da olmayacaktı. Olsaydı bile, bu oyuncakların ebatları belki Belçika sınırları kadar geniş olacaktı. Her bir elektronik aygıtın yapı taşı olan transistör, 1947 yılında John Bardeen ve Walter Brattain tarafından geliştirildi.

Hayatımızı değiştiren teknolojiler - Page 3

World Wide Web(WWW)
World Wide Web, 1989 yılında Tim Berners-Lee tarafından geliştirildi ve 1992 yılında ortaya çıktı. Buluşunu patent altına almak için yoğun bir uğraş veren ve bu uğurda büyük paralar harcayan Berners-Lee´nin adı pek bilinmese de, buluşu olan WWW her gün milyonlarca kez klavye ile tekrar tekrar yazılıyor.

Hayatımızı değiştiren teknolojiler - Page 4

SMS
Dünyanın hemen her yerinde aynı şekilde anılan ve İngilizce dilinde açılı Short Message Service(Kısa Mesaj Servisi) olan SMS, iletişim alanında köklü bir yeniliği de beraberinde getirdi. İlk olarak 1980´li yılların ortalarında ortaya çıkan SMS fikri, bugün SMS´in vardığı son noktadan oldukça uzaktı. O yıllarda insanların birbiriyle SMS aracılığıyla haberleşeceği hiç düşünülmemişti. Ancak aradan geçen yılların ardından ilk SMS 1993 yılında gönderildi ve ardından 2000´li yıllara gelindiğinde ortalama bir kullanıcı, her ay 35 SMS gönderiyordu. Bu rakam ise günümüzde neredeyse her 5 dakikada bir SMS olmuştur.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.