Güncel

Herkes Casper olacak!

Görünmez olmak artık bir pelerinle mümkün oldu.


Dünya genelinde bilim insanları objeleri  görünmez  kılmak için çeşitli görünmezlik pelerinleri üzerinde çalışıyor. Yapılan deneylerin büyük çoğunluğunda negatif kırılma indisi sınırında olan yapay maddeler kullanılıyor. Bu maddeler yoluyla nesnenin etrafındaki ışık kırılıyor.

1328117379_orta1.jpg


Bilim insanları ilk kez görünmezlik pelerini kullanarak üç boyutlu bir objeyi  görünmez  duruma getirdi. Teksas üniversitesinde görevli olan bilim insanları 18 cm boyutundaki silindir biçiminde ki boruyu plazmonik meta madde kullanıp görünmez hale getirmeyi başara bildiler. Deneyin mikro dalga seviyesindeki dalga boylarında etkili olduğu belirtildi.


1328117393_orta2.jpg

Plazmonik meta  maddenin kendine özel  yapasından dolayı  ışığı herhangi bir maddenin tam tersi olarak ışığın yolunu değiştiriyorlar. Araştırmacı fizikçiler tarafından yapılan açıklamaya göre  objeye hangi açıdan  bakılırsa bakılsın deneyin olumlu sonuç verdiğini kaydettiler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.