Güncel

Hideo Kojima, Sony Tercihinin Sebeplerini Açıkladı

Hideo Kojima'nın olaylı bir şekilde biten Konami macerasından sonra, Kojima Productions stüdyosunu kurması oyun dünyasında büyük ses getirdi

Hideo Kojima, Sony Tercihinin Sebeplerini Açıkladı

Hideo Kojima'nın olaylı bir şekilde biten Konami macerasından sonra, Kojima Productions stüdyosunu kurması oyun dünyasında büyük ses getirdi. Özellikle Metal Gear Solid serisi ile oyun dünyasının dahileri arasında yer almayı başardı. Son dönemde ise Metal Gear Solid 5 The Phantom Pain ile birlikre süregelen Konami-Kojima çatışmasından sonra Hideo Kojima, Konami ile tüm bağlarını koparıp bağımsız oyun stüdyosu Kojima Productions'ı kurdu. Bu gelişmenin hemen sonrasında ise Sony Playstation 4 için konsola özel geliştirilecek oyunla ilgili ortak yapılan bildiri ise oyuncuları fazlasıyla heyecanlandırdı. Peki, Hideo Kojima'nın Sony'i seçmesindeki neden nedir? Kojima ile röportaj gerçekleştiren IGN tarafından yayınlanan röportajı sizler için derledik ve Kojima'nın düşüncelerini sizlere aktarıyoruz. 

1450352749_kojimasan.jpg

Hideo Kojima, Sony Tercihinin Sebeplerini Açıkladı

Kojima'nın IGN ile yaptığı röportaja geçmeden önce, Kojima Productions stüdyosunun muhteşem üçlüsünü tanıyalım. Kurucu ve Direktör Hideo Kojima, sanat direktörü Yoji Shinkawa ve yapımcı Kenichiro Imaizumi. Bu ekip Metal Gear Solid serisinde de birlikte çalıştıktan sonra yeni şirketinde çatısını oluşturuyor. 

1450352928_kojima-ve-ekibi.jpg

Ken Imaizumi - Hideo Kojima - Yoji Shinkawa

Ekibi de tanıttıktan sonra bu önemli röportajdan dikkat çekici noktaları sizlere aktaralım.

Playstaton Projesi Son Derece Gizli

Hideo Kojima, bağımsız oyun stüdyosunun ilkm meyvesi olacak Playstation 4'e özel oyunun son derece gizli olduğunu belirtti.  Hakkında çok az konuda detayların belirlendiğini söyleyen Kojima, bu oyunun insanların beklediği fakat şu ana kadar hiç görmedikleri bir oyun olmasını istediğini ifade ediyor. 

Joji Shinkawa ise, oyuncular tarafından benimsenecek ve sevilecek karakterlerle dolu bir oyun üretmek istediklerini söylüyor. Stüdyonun sanat direktörü olarak, yeni oyundaki karakterin her haliyle oyuncular tarafından sevilmesi gerektiğine inanıyor. 

Hideo Kojima, oyuncuların kendisinden beklediği şeyleri sunmayı hedeflediğini açıkladı. KP için uzun vadede sadece oyun olmayacağını ve dijital ortamda, filmlerin ve animasyonlarında odak noktalarından olacağını söylerken,  öncelikli olarak başarılı bir yapımın ardından video ve filmler için çalışabileceklerini sözlerine ekledi. 

Kojima Productions olarak, firmanın var olan kalitesinin üstüne koyarak ilerleme hedefi olduğunu ifade eden Kojima, bunu korurken, yeni ve zorlayıcı konular da aradıklarını belirtti. Sanat direktörü, Shinkawa ise, stüdyonun bütün görsel içeriklerinde yer alacağını belirtti. Buna ek olarak ise daha önce denemediği şeyler ile kendisiyle yarışmak istediğini söylüyor.

1450353968_kojima-productions.jpg

Kojima Productions için hazırlanan logo ise, Hideo Kojima'nın astronot sevdasından geldiği ortaya çıktı. Algıya göre astronot kaskı veya bir orta çağ şovalyesi olarak görünen bu logonun aslında daha etkileyici bir anlamı var. Kojima, bu logo ile, yeni teknolojiyi öncülük yapan bir maneviyat ile birleştirmek istediklerini söyledi.  

Oyun Motoru Tercihi?

Bilindiği üzere MGS 5 The Phantom Pain'de Fox Engine grafik motoru kullanılmıştı. Bu oyun motoru daha sonrasında ise PES 2016'da da yer aldı. Geriye dönük olarak sırasıyla, PES 2014,PES 2015, MGS 5 Ground Zeroes, P.T. gibi oyunlarda da gördüğümüz Fox Engine motoru, Kojima Productions tarafından kullanılmayacak. Kojima, yeni stüdyoları için henüz bir oyun motoru belirlemediklerini söyledi.  Var olan bir oyun motoruyla devam edilebileceği gibi yeni bir motor da geliştirebileceklerini ifade etti. 

Sony Kararı

İlk olarak Kojima Productions stüdyosunun "bağımsız" bir stüdyo olduğunu belirtelim. İlk oyunun Playstation 4 için hazırlanacak olması, yanlış algılara sebep olabilir. Kojima'nın Sony tarafında karar kılmasının en büyük sebebi ise duygusal bağları. 10 yıldan fazla bir süredir birlikte çalıştıklarını söyleyen Kojima, Playstation markası sayesinde buralara geldiğini ve bunun en önemli sebep olduğunu söyledi.

Şu anda 52 yaşında olduğunu ve 30 senedir oyun sektöründe yer aldığını belirten Hideo Kojima, yeni bir başlangıç için güveninin tam olduğunu ve ömrünün sonuna kadar oyun yapmaya devam edeceğini söyledi.

Shinkawa ise, hayranlarının verdiği destekten ötürü çok mutlu olduğunu söylerken, yapacağı tasarımlarla hayranlarını yeniden mutlu etmek istediğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.