Güncel

Hidrojen yakıt pili sistemiyle çalışan otomobil yapıldı

Hitit Üniversitesi öğrencisi 7 mühendis adayı, hidrojen yakıt pili sistemiyle çalışan otomobil yaptı.


Hitit Üniversitesi öğrencileri hidrojen yakıt pili sistemiyle çalışan otomobil tasarladı. 7 mühendis adayının birlikte yaptığı, hidrojen yakıt pili sistemiyle çalışan otomobil, yaklaşık 100 bin liraya mal oldu.

Hidromobil enerjili araca Hitit krallarından Pithana'nın adı verildi. Atık olarak egzoz gazı yerine yalnızca su buharı çıkararak çevre dostu araç özellikle çevreci yönüyle dikkati çekiyor.

1332795666_63717.jpg

Araç, yüksek basınçlı yakıt tüpünde saklanan hidrojeni havadaki oksijenle birleştirerek elektrik enerjisi oluşturan sistemle çalışıyor ve atık olarak yalnızca su buharı çıkarıyor.

Öğrencilerin yaptığı aracın iç dış tasarımını, bağlantı parçalarını, flaşörlerini, jantlarını, direksiyonunu ve pedallarını kendileri yaptı ve motor, akü ve yakıt pilini Çorumlu sponsorların katkısıyla temin etti.

Saatte 78 kilometre hıza ulaşabilen aracın önde 2, arkada 1 olmak üzere 3 tekerlekle hareket ediyor. Aracın maliyeti 100 bin lirayı buluyor ağırlığı ise 130 kilogram.

Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İrfan Kurtbaş, "Pithana"nın, temiz enerji teknolojisine katkı yapmak isteyen mühendis adaylarının oluşturduğu grubun çabalarıyla yapıldığını söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.