Güncel

Hileci taksicilere Bakanlık'tan darbe!

Hile yapan taksicilere Bakanlık kart yoluyla önlem alıyor.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı düzenleyeceği kartla taksimetrelerde yapılan hilelere engel olmayı düşünüyor. Kartta, jant ve lastik ebatı da olacak. Böylece küçük lastikli taksilerdeki taksimetreler fazla yazamayacak.

1328351633_taksioyunlari-gen-trtaksi-2.jpg

Bakanlık yetkilileri bu düzenlemede, taksilerle ilgili bazı vatandaş şikayetlerinin dikkate alındığını, bazı taksi sahiplerinin ilk kayıt ve taksimetre ayarı sırasında mevcut olan lastik ve jantları, daha sonra değiştirdiklerini ve örneğin daha küçük lastik ve jantlarla taksimetrenin daha fazla para yazmasını sağladıklarını anlattılar. Yeni düzenlemenin jant vb. bilgilerinin de kartın üzerinde yer alacağını belirten yetkililer, bu hilenin önünün kapanacağını belirttiler.

Bakanlık, arabaların lastik ve jantlarıyla oynayarak hile ile vatandaştan fazla para alan taksicilere karşı önlem aldı.

Önceki gün Resmi Gazete' de yayınlanan " Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliğinde"ndeki değişkliğe göre piyasada kullanımda olan ve ilk muayenesi veya periyodik muayenesi yapılan taksimetrelerde sicil ve muayene kartı içeriyor. Çıkacak olan kart içinde, taksimetre bilgileri ve muayene tarihi, aracın plaka numarası, marka ve modeli ve lastik jant ebat bilgileri bulunacak. Bu kart taksimetreyle birlikte aracın içinde muhafaza edilecek. Karttaki bilgiler, il müdürlükleri tarafından elektronik veri tabanına kaydedilecek. Sicil ve muayene kartına ilişkin değişiklikler 3 ay sonra yürülüğe girecek.

Bu uygulamada geri gidişte paralı olacak. Halen devam eden uygulamada sadece ileri hareketlerde yazan taksimetre geri gidişlerde de para yazacak. Bu uygulamaya dünden itibaren başlandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.