Güncel

Kayıp çocukları bulmak artık daha kolay!

Hindistan'da Delhi polisinin kullandığı yüz tanıma teknolojisi ile kayıp oldukları bildirilen çocukların kimlikleri rahat bir şekilde tespit edilebilecek.

Kayıp çocukları bulmak artık daha kolay!

Bilim ve Teknik’te yer alan habere göre; Hindistan’da her yıl binlerce çocuk ya kaçırılıyor ya da kayboluyor.

Bu çocukların bir kısmı kaçıranların elinden kurtarılıp devlet korumasına alınıyor ancak kimliklerinin tespit edilmesi mümkün olmayabiliyor. Hindistan'da Delhi polisinin kullandığı yüz tanıma teknolojisi ile daha önce kayıp oldukları bildirilen ancak yetiştirme yurtlarında bulunan 2 bin 930 çocuğun kimliğini tespit edilecek.

Polise kayıp olarak bildirilen çocukların ve yetiştirme yurtlarında bulunan kimsesiz çocukların yüz fotoğraflarını içeren kayıtlar, TrackChild adlı veri tabanında toplanıyor. Polisler, bu veri tabanındaki fotoğraflar üzerinde bir yüz tanıma yazılımı kullanarak 60 bin kayıp çocuğun fotoğrafını yetiştirme yurtlarında bulunan 45 bin çocuğunkiyle karşılaştırıp dört günde 2 bin 930 eşleşme yakalamayı başardı. 

Yeni Delhi polisi özel olarak bu iş için satın alınan yüz tanıma yazılımı kullandı. Polis yetkilisi R. P. Upadhyay, polis memurlarının örneğin devriye gezerken rastlayıp kayıp olabileceğinden şüphelendikleri çocukların fotoğraflarını anında sisteme yükleyip, bu çocuklar hakkında kayıp bildirimi olup olmadığını kontrol edebilecekleri mobil uygulamalar geliştirmeyi hedeflediklerini bildiriyor. 

Resmi kayıtlara göre 2012-2017 yılları arasında Hindistan’da toplam 240 bin kayıp çocuk bildirimi yapıldı. Polise yüz tanıma yazılımı kullanılmasını öneren Bachpan Bachao adlı çocuk hakları derneğinden Swati Jha’ya göre, bu çocukların bir kısmı evden kaçmış olsa da çoğunluğu insan tacirlerinin eline geçiyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.