Güncel

Hipoalerjenik Süt veren buzağı doğdu!

Bilim Adamlarından süt alerjisine çözüm!

Hipoalerjenik Süt veren buzağı doğdu!

Bilim adamları yine bir ilke imza attılar. Dünyada ilk kez "Hipoalerjenik süt" üreten sağlıklı bir buzağının doğumunu gerçekleştirdiler.

Çocukların %1.5'inin süt içersinde bulunan bir proteine olan alerjisine sebebiyet verdiği için bu süt ve ürünlerinden kaçmak zorunda kaldığı biliniyor.

Bilim adamları buna yönelik bir genetik geliştirdiler. Geliştirdikleri bu genetik yapı ile başka bir ineğin döllenmiş ve aşılanmış yumurta hücresine nakledilmesi sonucu hipoalerjenik süt üretebilen bir dişi buzağı elde ettiklerini söyledi.

Bu dişi buzağının bir farkı da kuyruğunun olmaması olurken, süt ürünlerinden peynir gibi gıdalarda etkileşimde olup olmayacağı henüz test edilmedi.

Yapılan bu araştırmanın tıbbi amaçlarla da kullanılması için sütün antikor ve hormon seviyesi gibi özelliklerin incelenmesini sağlayacak benzer deneylerin yapılabileceği belirtilirken, süt ürünleri yapımında bu alerjinin ortaya çıkıp çıkmadığının testleri yapılmaya devam edecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.