Hırsızlıklardan sonra müzeler de dijitalleşme kararı aldı

ARTNews'in haberine göre British Museum, toplam sekiz milyondan fazla parçadan oluşan kalıcı koleksiyonunun tamamını dijital ortama aktarma planlarını açıkladı.

Hırsızlıklardan sonra müzeler de dijitalleşme kararı aldı

Müze, güvenliği ve kamu erişimini artırmaya yönelik devam eden çabaların bir parçası olarak bu hareketi duyurdu. Ağustos ayında müze, 1.500'den fazla tarihi eser de dahil olmak üzere binlerce parçanın çalındığını bildirmişti, dolayısıyla bu duyuru muhtemelen buna bir yanıt olarak yapılıyor.

Proje, 2,4 milyondan fazla kaydın belgelenmesini ve yüklenmesini gerektirecek ve tamamlanmasının beş yıldan fazla süreceği tahmin ediliyor; bu nedenle, yaklaşık 2029'da müzenin sanal versiyonunu gezerken harika zaman geçirebileceksiniz. Dijitalleştirme aynı zamanda pahalı bir işlem. Bu projeler söz konusu olduğunda başlıca engellerden biri olan süreç. British Museum bu sürece toplam 12,1 milyon dolar harcayacak.

Hırsızlıklardan sonra müzeler de dijitalleşme kararı aldı

Dijitalleştirme projesinin ardındaki temel motivasyonun yukarıda bahsedilen hırsızlık olmasına rağmen müze, bu duyuruyu aynı zamanda eşyaların iadesine yönelik ülkesine geri gönderilme taleplerini savuşturmak için de kullanıyor. Müze yönetim kurulu başkanı George Osborne, Birleşik Krallık Parlamentosu Kültür, Medya ve Spor Komitesi'ne bu taleplere yanıt olarak dijitalleştirme çabalarını kullanmayı planladıklarını belirterek, müzenin "ziyaret edemeseniz bile" dijital erişim sunan "oldukça iyi bir web sitesine" sahip olduğunu söyledi.

Müzenin şu anda projeyi tamamlayacak parası yok ancak fonları vergi mükelleflerinden veya İngiliz hükümetinden değil, özel yatırımcılar aracılığıyla toplama sözü veriyor. Müze, 2020 yılında başlatılan bir proje kapsamında koleksiyonunun yarısını halihazırda dijital ortama aktardı.