Müzede kendisinin yaptığı yüzlerce eserin de olduğunu ifade eden Çuhadaroğlu, uçağın müzeye değer katacağını belirterek, hedeflerinin insanları yaş gözetmeksizin müzeye çekmek olduğunu vurguladı.

Çuhadaroğlu, şöyle konuştu:

"Uçak rakamlarla ifade edilemeyecek kadar değerli bir parça. Dünyada 3-4 ülkede var. Bu ülkelerin Almanya, İngiltere, Fransa ve Amerika olduğu biliniyor. Bu uçak Türkiye'de ilk ve tektir. Balkanlarda da yoktur. Messerschmitt Bf (Me) 109-G6'yı Amerika'da yurt dışı müzayedesinde görüp satın aldım. Uçak gemiyle getirildi.

Bizim atölyemizde ufak bir restorasyon geçirdi. Parçaları tamamlandı. Şu anda müzede, önümüzdeki günlerde 2. Dünya Savaşı'ndaki en başarılı savaş avcı uçağını, aslının kamuflaj boyasıyla tamamlayıp sergiye açacağız. Bir ay sonra uçağı sergilemeye hazır hale getireceğiz inşallah."

35 bin adet üretildi

Wilyy Messerschmitt tarafından 1930'larda tasarlanan ve 1935 yılında ilk prototipi hazırlanan uçak, 1937'de üretilmeye başlandı. O dönem için, güçlü motorları sayesinde çok hızlı tırmanış yapabilmesi, iyi bir zırha sahip olması ve tahribat gücü yüksek silahlara sahip olan Messerschmitt Bf (Me) 109-G6, savaşın sonuna kadar en iyi savaş uçaklarından biri olarak kaldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.