Bazı kullanıcılar ev ve iş yerindeki ağ bağlantılarının yavaşlığından yakınır. İnternet bağlantılarındaki yavaşlıklar ve hatta yaşanabilecek kesintiler, veri transferi yavaşlığının yanı sıra kesintiye toleransı olmayan müzik ve video akışı gibi uygulamaların aksamasına, dosya transferlerinin kesilmesine veya video görüşmelerin düşmesine neden olabilir. Online oyuncular için ise bu daha büyük bir sorundur. Oyun oynarken internet bağlantısının yavaşlaması veya kısa bir süre için bile olsa kopması, oyuncular için kabul edilebilecek bir durum değildir.

Öncelikle ihtiyacınız olan internet hızına sahip misiniz? Ülkemizde servis sağlayıcıların verebildikleri internet hızı oldukça yükseldi. Kullanmış olduğunuz uygulamaların ihtiyacı olan bant genişliklerini, evde aynı anda internet kullanan kişi sayısını analiz etmeniz önemli. Temel ev uygulamaları dikkat aldığımızda 8Mbps lik bir bağlantı gereklidir. Konforlu bir internet kullanımı için ise 16Mbps’ lik bir bağlantı önerilmektedir.

Modeminizi doğru seçtiniz mi? Modem, doğru yerde mi? ZyXEL Türkiye Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Şamil Doğan “Öncelikle kullandığınız internet hızına uyumlu bir modem seçmemi gerekiyor” diyor ve ekliyor: “ Günümüzde bu modemleri mobil cihazlarımız nedeniyle artık WiFi kablosuz olarak seçiyoruz. Temelde piyasada olan 802.11n teknolojisi tek kullanıcı için yeterli ancak, kablosuz kullanıcı arttıkça, kablosuz ağ paylaşıldığı için; internet hızına göre daha farklı bir alternatif seçilebilir. Bu nedenle 2x2 N dediğimiz 300Mbps kablosuz bağlantı hızına sahip modemler tercih edilmelidir. Diğer taraftan her geçen gün kablosuz modemler etrafımızda yaygınlaşma ve wifi teknolojisinin sınırlı sayıda kullandığı frekans aralığı birbiriyle çakışmaktadır ve bu da iletişimin kalitesini düşürmektedir.”

Bu nedenle modeminizde en uygun temiz frekansı tarayıp seçme özelliği kesinlikle olmalıdır. ZyXEL olarak tüm ürünlerimizde bu özelliği yıllardır sağlamaktayız. Ayrıca yüksek anten gücü de uzaklardaki kablosuz vericilerle frekans çakışma olasılığı nedeniyle iletişimi sıkıntıya sokabilir. Evinizin tasarımına, mobilyalarınızın konumuna ya da yalnızca elektrik prizine yakın olduğu için konumunu tercih ettiğiniz modeminiz acaba gerçekten de doğru yerde mi? Kablosuz modemlerin çalıştığı frekanslar ne yazık ki kalın betonarme duvarlardan ve metal yapılardan çok etkilenir. Çok alçağa, sütunların ortasına ya da metal dolap gibi önündeki engelleyici bir nesnenin bulunduğu konumlara yerleştirmek, sinyalin önünü kesmek demektir. Modeminizin daha iyi sinyal verebilmesi için mümkün olduğunca çevresinde yeterli boş alan bulunduğundan ve tüm odalara eşit mesafede durduğundan emin olun.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.