Güncel

Honda ve Toyota'dan teknolojide büyük adım!

Honda ve Toyota yeni nesil teknolojilere odaklanıyor.


Honda ve Toyota sürücüsüz otomobiller ve akıllı sistemlerle ilgili yatırımlar yapıyor. Japonya otomotiv sanayisinin Silikon Vadisi’ndeki rakiplerine karşı yeni hamleleri var. Bu hamleler yeni nesil teknolojileri içerinde barındırıyor.

Toyota farklı piyasalardaki bağlantılara güvenmek yerine yeni ortaklıklar kurdu. Bu ortaklıkların amacı Global İletişim Platformu adı altında dünya çapındaki araçları birleştirilmiş bir bağlantı üzerinde toplamak. Otomotiv sektörünün lideri konumundaki Toyota’nın geçen yılın sonlarına doğru Silikon Vadisi’nde kendi ‘Yapay Zeka’  ile ilgili Ar-Ge birimini kurmak için 1 milyon Dolar yatırım yaptığı biliniyordu. Şimdi de Google’ın ana şirketi Alphabet’in konumunda olan Nikkei adlı iki robotik bölümünü satın alabilmek için görüşmeler yapıyor. Bununla birlikte geçen hafta Uber ile yeni nesil teknolojilere sahip araçların içerisindeki yazılımları geliştirmek için ortaklık kurdu.

 1465148815_toyota-honda-sign-overlap.jpg

Honda ise Tokyo’da Honda Ar-Ge Gelişim Laboratuvarı adını verdiği yeni bir geliştirme laboratuvarı kurdu. Aynı zamanda Kaliforniya’da Honda Silikon Vadisi Laboratuvarı adında sürücüsüz sistemleri takip edebilmek için bir de uydu işletme kurdu.Bu laboratuvarların amacı makine mühendisliğinin de ötesinde araç bağlantısı, robotik ve beyin araştırmaları gibi içerisinde ‘Akıllı Teknolojiler’i barındıran gelişimler ile ilgilenmek.

Artık Japon otomobil üreticileri de güvenli sistemler ve sürücüsüz otomobil gibi yeni nesil teknolojileri içerisinde barındıran araçlara yatırım yapmaya hazırlanıyor. Sonuçta endüstri dışında Google gibi teknoloji şirketlerinin bu konularda ilerleyişleri devam ederken otomotiv sektörünün sessiz durması düşünülemezdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.