Güncel

Horozların ayarını bozdular

Horozların ötüş saatlerinin nedeni belli oldu.

Horozların ayarını bozdular

Horozların zamanında nasıl öttüğünü merak eden Japonya'daki Nagoya Üniversitesi'nden Suyoshi Shimmura ve Takashi Yoshimura, bu durumu araştırdı ve bir sonuca vardılar.

Bilim adamları araştırma esnasında bir grup horozu, daha önceden içine kamera yerleştirilmiş karanlık bir odaya koydu. Horozlar genelde günün her saati öttü ancak, büyük bir kısmı gün doğumunda öttü. Horozlar hiç güneş ışığı görmeden 2 hafta karanlık odada tutulan horozların, biyolojik saatleri giderek bozulduğu ve daha sık zamansız ötmeye başladığı gözlemlendi.

1363762081_horozresmi9.jpg

Dört haftanın sonunda karanlık odada geçiren horozlar, 24 saate dayanan biyolojik ritimlerini tamamen kaybederek, gün doğuşunu ayırt edemez hale geldiler. Araştırma sonucunda horozların ışık görmedikleri için biyolojik ritimlerinin tamamen bozulduğu ve yeniden harekete geçmesi için ışığa ihtiyaç duydukları anlaşıldı.

Yorumlar
bilent gul
guzel deney. fakat o deneyi yapanlarin eline saatte versen bir hafta karanlik bir odada bekletsen yemek ogunlerini bile sasirirlar
Cevapla
Misafir
horozluk taslamayın beyler.
Cevapla
mehmey
bunlarin baska isleri yokmus galiba
Cevapla
Misafir
işsiz japonlar bunlar herhalde ??
Cevapla
remky
otmeyenlerin kellesini niye kesmemisler:)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.