Güncel

HSBC'ye siber saldırı yapıldı, hesap bilgileri çalındı!

Kullanıcıların dikkatine!

HSBC'ye siber saldırı yapıldı, hesap bilgileri çalındı!

Siber saldırılara firmalar zaman zaman maruz kalmaktadırlar. Özellikle bankalar bu saldırıları bertaraf etmek içinm özel birimlere sahipken 74 ülkede faaliyet gösteren ve dünaynın en büyük bankalarından birisi olan HSBC'ye büyük bir saldırı yapıldı.

Bu saldırı sonucunda müşterilerin hesap bilgileri, şifreleri, kart bilgileri ve kart sahibinin adına ulaşıldığı belirtilmektedir. HSBC her ne kadar "telaşlanacak bir şey yoktur" gibi bir tutum içinde olsa da bu durum tüm müşterilerin bilgilerini değiştirmesi gerekliliğinin önüne geçmemektedir.

Bankanın yaptığı açıklamayıai aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Kamuoyunun dikkatine;

Müşterilerimize Duyuru

Bankamız, yakın zamanda kredi kartları ve banka kartlarına yönelik bir siber saldırı tespit etmiş ve durdurmuştur. Olayın tespit edilmesi üzerine, müşterilerimizin korunması amacıyla ilave bir dizi önlem alınmıştır. Konuyla ilgili olarak başlattığımız inceleme, BDDK ve ilgili diğer resmi kurumlarla ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği içerisinde devam etmektedir. Bankamızın kart operasyonları normal akışına uygun olarak sürmektedir.

Söz konusu olay neticesinde, müşterilerimize ait kart ve kartın bağlı bulunduğu hesap numarası, kart son kullanım tarihi ve kart sahibi ismine ulaşılmıştır. Müşterilerimize ait başka herhangi bir finansal veya kişisel bilgiye ulaşıldığına dair bir bulgu yoktur.

Aynı zamanda, bu olaydan kaynaklanan herhangi bir dolandırıcılık girişimi veya şüpheli işlem tespit edilmemiştir. Müşterilerimiz, bankacılık işlemlerine her zamanki gibi güvenli bir şekilde devam edebilir. Söz konusu olaydan dolayı müşterilerimizden özür dileriz.

74 ülkede faaliyet gösteren, dünyanın en büyük bankalarından HSBC Grubu, bu olay nedeniyle müşterilerimizin herhangi bir finansal riske maruz kalmayacaklarını teyit eder.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.