Güncel

HTC bir kez daha zarar etti

HTC art arda üçüncü çeyrekte de zarar etti. Tayvanlı şirket için alarm zilleri çalmaya devam ediyor.


Mobil dünyasının yenilikçi firmalarından HTC kötü gidişatı geride bıraktığımız çeyrekte de durduramadı. Tayvanlı şirketin 2015 dördüncü çeyrek dönemine ait finansal sonuçları pek iç açıcı değil. 2015’in ikinci çeyreğinde 252 milyon dolar zarar açıklayan HTC, üçüncü çeyreği ise 139 milyon dolar zararla kapattı.

Yılın son çeyreğine geldiğimizde şirket adına alarm zilleri çalmaya devam ediyor. A9’un bu çeyrekte global pazardaki satışına rağmen HTC ekim-aralık döneminde 101 milyon dolar açıkladı. HTC son üç çeyrek dönemde her ne kadar kâr durumuna geçmese de, edilen zarar tutarını önemli ölçüde azalttı. Ancak bu durumun oluşmasında iş gücünün %15 azaltılması ve giderlerin yeniden düzenlenmesinin katkısı olduğunu söyleyebiliriz.

1454504214_htc-one-a9-vs-one-m9.jpg

HTC’nin üst seviye akıllı telefonu One M9 yıl boyunca beklenen satış patlamasını gerçekleştiremedi. Daha sora tanıtılan diğer One M9 sürümleri de beklenen ilgili görmeyince zarar kaçınılmaz oldu.

2016 HTC için neler getirir bilinmez, ancak bir gerçek var ki; mobil dünyasında rekabetin dozu her geçen gün daha da artırıyor. Şirket mart ayında yeni amiral gemisi telefon One M10’un duyurusunu gerçekleştirecek. HTC şubat sonunda ise sanal gerçeklik gözlüğü Vive’ı satışa çıkaracak. 


 
                              
                                
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.