Güncel

HTC'ye Apple'dan patent darbesi!

One X ve Evo 4G LTE modelleri, telif hakkı davası nedeniyle gümrük idaresinde bekletiliyor.


HTC, One serisi ile 2012'nin en çok satan akıllı telefon markaları arasına girmeyi planlıyor. Ancak bu planlara telif hakkı engelleri çıktı. One X ve Evo 4G LTE modelleri, telif hakkı davası nedeniyle gümrük idaresinde bekletiliyor.

1337148874_htc-logo-apple.jpg

HTC, bu gelişmeleri doğruladı ve Apple ile henüz sonuçlanmayan telif hakkı uzlaşmazlıkları nedeniyle iki akıllı telefon modellerinin gümrükte bekletildiğini söyledi. Bu durumun ne zaman kesinleşeceği hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.

HTC, yaptığı basın açıklamasında, "HTC One X ve EVO 4G LTE, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'nun (ITC) ilan ettiği giriş yasağının ardından gümrük idaresinin standart incelemelerinden geçiriliyor. HTC olarak gerekli standartlara uyduğumuza inanıyor ve ürünlerin nakliyatının tamamlanması için gümrük yetkilileriyle çalışıyoruz" dedi.

1337148977_htc-one-x-.jpg

HTC için bu durum ilk değil. Daha öncede benzer bir durumla Aralık 2011'de karşılaşmıştı ve ABD'de ihraç edilen mallara yasak getirme yetkisi bulunan ITC, şirketin Apple'a ait veri tespit patentini ihlal ettiğini söylemişti. Bu ihlal edildiği söylenen patent, mobil cihazların e-mail adreslerini, telefon numaraların ve adresleri metin halinde tanımasını ve otomatik olarak bu bilgileri takvim, arama veya harita uygulamaları aktarma özelliğine sahip.

ITC, veri tespit özelliğinin bazı HTC ürünlerinden 19 Nisan 2012 tarihine kadar çıkarılmadığı takdirde, bu ürünlere yasak getirileceğini açıklamıştı. HTC, bu karardan sonra, en kısa zamanda belli ürünlerinden veri tespit özelliğinin çıkarılacağını açıkladı.

Daha öncede Apple, ilk olarak Mart 2010'da HTC'ye karşı patent ihlaline yönelik dava açmıştı. Apple bu davada, HTC'nin 10 patentini ihlal ettiğini iddia etmişti. Mahkeme Haziran 2011'de sonuçlanmıştı ve sadece iki patentin ihlal edildiğine karar vermişti. HTC'nin temyize gitmesi ile Aralık 2011'de alınan yeni karar, ihlal edilen patent sayısını bire düşürdü.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.